ElonX slaví 1. narozeniny! Ohlédnutí za rokem 2017

Přesně před rokem, tedy 9. ledna 2017, jsem spustil maličký web ElonX. Neměl jsem s ním velké plány a šlo spíše o experiment. Velmi rychle se však ukázalo, že o informace o SpaceX je velký zájem, což mě motivovalo, abych web neustále zlepšoval, a ten se za rok své existence značně rozrostl. V článku se ohlédnu za posledním rokem a podíváte se pod pokličku vzniku webu. Jak stránky vlastně vznikly? Víte, že se mohly jmenovat úplně jinak? Jaký byl nejčtenější článek? K jakým příležitostem jsem se díky webu dostal?

Jak to začalo

Historie ElonX  je zajímavá především tím, že web vznikl dost spontánně a tak trochu z nouze. Vše začalo v létě 2016 – na českém internetu mi chybělo místo, kde bych mohl s ostatními nadšenci probírat dění kolem SpaceX. Rozhodl jsem se tedy založit diskuzní skupinu SpaceX CZ/SK na Facebooku.

Dnes má skupina přes 1700 členů, ale ze začátku nás v ní bylo jen pár a většinu příspěvků jsem tehdy psal já. Koncem roku 2016 jsem pro skupinu vytvořil průběžně aktualizovaný Google dokument s přehledy plánovaných a uskutečněných startů a také seznamem zajímavých videí o SpaceX. Chtěl jsem však dokument stále rozšiřovat o nové informace a brzy mi formát online dokumentu přestal stačit. Rozhodl jsem se tedy narychlo vytvořit nějaký malý web postavený na WordPressu, kde bych mohl tyto seznamy bez větších omezení nadále udržovat a rozšiřovat.

Původní dokument posloužil jako základ webu a dnes má formu sekcí Plánované starty, Uskutečněné starty a Videa. Tím to mělo skončit, jenže při vytváření webu jsem samozřejmě dostal řadu dalších nápadů a chtěl jsem, aby na stránce nebylo jen pár suchých seznamů, ale také nějaký kontext ve formě základních informací o SpaceX, Falconech a dalších věcech.

Název webu

Brzy začalo být jasné, že web bude nakonec větší projekt, než jsem původně plánoval. A jelikož jsem nevěděl, jak se vše ve výsledku vyvrbí, chtěl jsem web pojmenovat dostatečně obecně, abych si nechal otevřená vrátka pro případ, že se časem rozhodnu rozšířit jeho působnost i na jiná témata než SpaceX. SpaceXfan.cz nebo něco podobného tedy nepřipadalo v úvahu. Udělal jsem proto takový rychlý brainstorming a výsledkem byl seznam asi 30 potenciálních názvů. Jak už to tak u brainstormingu bývá, některé názvy byly opravdu hrozné (Turboelon.cz!), ale nakonec jsem výběr zúžil na 3 kandidáty:

  • ElonX
  • Elonium
  • Futurum

Po krátké poradě s Dušanem Majerem z Kosmonautix.cz, který mi pomáhá s moderováním diskuzní skupiny na Facebooku, jsme se nakonec shodli, že ElonX je nejlepší varianta.

Spuštění a rozjezd

A tak byl 9. ledna spuštěn web ElonX. Načasování bylo shodou náhod přímo ideální, neboť necelý týden po spuštění startovala mise Iridium-1, která pro SpaceX představovala dlouho očekávaný návrat do služby po nehodě Amos-6.

Web při spuštění obsahoval primárně seznamy startů, přehled videí a odkazů o SpaceX a pár článků o těch nejdůležitějších tématech (např. o ASDS, Dragonurampách či variantách Falconu). Hlavní stránka však zela prázdnotou, tak jsem ze svých vlastních příspěvků ve skupině SpaceX CZ/SK vytvořil několik ultrakrátkých aktualit (např. o tom, že start Falconu Heavy proběhne “do šesti měsíců” :D).

S počáteční propagací webu mi hodně pomohl Dušan Majer, když o ElonX napsal článek na Kosmonautix.cz, což ke mně přivedlo spoustu lidí a získal jsem tak velice rychle solidní základnu návštěvníků. Za to jsem Dušanovi nesmírně vděčný.

Zajímavostí je, že když jsem se pár dnů po spuštění webu pokoušel o své první živé zpravodajství při misi Iridium-1, web v okamžiku zážehu spadl a nebyl několik minut dostupný. Pád způsobil nějaký problematický plugin ve WordPressu.

Začátky tedy byly poněkud vachrlaté, ale postupem času se vše stabilizovalo a já začal web rozšiřovat o nové sekce a také jsem pravidelně psal různé články.

ElonX dnes

Autor webu ElonX se zachráněným stupněm z mise Orbcomm-2 v říjnu 2017

Po roce existence se web značně rozrostl.  Z článků, které původně měly představovat spíše doplňkový obsah, se velmi rychle stala dost možná nejdůležitější část webu. Psaní jsem se trochu bál, neboť jsem si nebyl jistý, jestli mě to nepřestane po čase bavit a nebudu mít problém s hledáním motivace. Zatím mě však psaní stále baví a například v listopadu jsem zveřejnil nový článek skoro každý den.

Mimochodem, až na pár výjimek je všechen obsah v podstatě původní. Jinými slovy, nejedná se o překlady existujících článků. To sice může někdy být pro čtenáře spíše nevýhoda, neboť nejsem žádný vystudovaný žurnalista, ale osobně mi to přijde jako hodnotnější přístup a zároveň se na sobě snažím neustále pracovat  (vítám případnou kritiku).

Relativní popularita ElonX měla několik zajímavých následků a vedla k mnou neočekávaným příležitostem. Jednou jsem přednášel na pravidelně pořádané Kosmoschůzce (záznam přednášky však zatím stále nemám k dispozici) a v říjnu jsme spolu s Kosmonautix.cz uspořádali besedu pro fanoušku s Davidem Pavlíkem ze SpaceX a Otto Fabrim z Tesly. Besedu jsem moderoval spolu s Dušanem Majerem a byla to pro mě zajímavá nová zkušenost. Zároveň jsem dostal příležitost podívat se přímo do továrny SpaceX v Hawthorne, přičemž jsem také na vlastní oči viděl zachráněný stupeň Iridium-3 v přístavu. Zkrátka splněný sen, jak se patří!

S mými články se navíc možná již brzy začnete setkávat na jednom známém zpravodajském portálu. Jsem zvědavý, k čemu se přichomýtnu letos. 🙂

ElonX v budoucnu

Úspěch webu mě utvrdil v tom, že projekt má budoucnost, a tak bych rád zveřejňoval ještě více obsahu (časem také o dalších podnicích Elona Muska). Na webu však pracuji sám, nejsou na něm reklamy a projekt je primárně mým koníčkem. Aby tedy ElonX mohl růst, je potřeba pomoc od dalších lidí a také nějaké finance, které bych mohl případným pomocníkům nabídnout. Proto jsem v červnu 2017 vytvořil kampaň na Patreonu a požádal návštěvníky o dobrovolné příspěvky, které čtenáři můžou posílat například na bankovní účet či PayPal.

Překvapivé množství z vás nějakou tu korunu poslalo, za což jsem vám všem nesmírně vděčný. Ve výsledku nejde o nějaké velké částky, ale rozhodně lepší než nic. Umožnilo mi to například koncem loňského roku přejít na vlastní hosting. Do té doby web běžel zdarma na virtuálním hostingu mého kamaráda.

Zároveň jsem nedávno pořádal nábor na nové redaktory a další pomocníky. Pár lidí sice projevilo zájem a několik z nich už pracuje na nějakém tom článku či videu, ale bohužel vzhledem k tomu, že jim zatím za pomoc nemůžu nic zaplatit, rychlost tvorby obsahu poněkud vázne. Pokud tedy někdo máte zájem se na ElonX podílet, rozhodně se mi ozvěte!

Statistiky

Co by to bylo za ohlédnutí, kdybych se nepodělil alespoň o pár statistik? Na stránkách najdete přes 220 článků (ať už aktualit, encyklopedických článků či profilů misí), přes 1800 komentářů (z toho je zhruba 400 mých) a také několik pravidelných i nepravidelných rubrik. Kromě webu spravuji také související sociální účty na Facebooku (přes 1100 lajků) a Instagramu (přes 140 sledujících). Další statistiky:

Nejnavštěvovanější profil mise: BulgariaSat-1 (13613 unikátních návštěv)

Nejčtenější články od 9. 1. 2017 do 8. 1. 2018 (vyjma průběžně aktualizovaných článků):

Den s nejvíce návštěvami: 25. 6. 2017 – 3201 návštěv (startovala mise Iridium-2 s novými kormidly)

Den s nejvíce unikátními návštěvami: 21. 12. 2017 – 1526 návštěv (2. výročí prvního úspěšného přistání Falconu 9 + byly zveřejněny první fotky Falconu Heavy)

Poděkování

Na závěr bych rád poděkoval všem současným i bývalým čtenářům ElonX, dobrovolným přispěvatelům, Dušanu Majerovi za cenné rady a podporu, Karlu Jakubcovi za technické poradenství a rok hostingu zdarma a Davidu Pavlíkovi nejen za prohlídku SpaceX.

Stále platí, že vítám jakoukoli kritiku či návrhy na zlepšení, takže pokud vám na ElonX něco chybí, nebo bych podle vás mohl něco dělat lépe, dejte mi rozhodně vědět! Přeci jen dělám web pro vás, a ne pro sebe. 🙂

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Skvělá práce, vyborný web.

Zdeněk

Přeju autorovi Petr Melechin a jeho( našeho) Elonx vše nejlepší. Každý den koukám 2x jestli tu není nový článek 👏. Jen tak dál. Skvělá práce. Ať se daří i Spacex.

David

Dobrý den, prvně bych rád poděkoval za skvělý web, kam se rád vracím a přijdu na jiné myšlenky. Mám jeden drobný návrh: u jednotlivých misí, jako je třeba FH demo, se vracím k aktuálním informacím. Bohužel je tam jen čas aktualizace, ale už ne datum. Někdy mě to zmate, když se vrátím po pár dnech.

David

Aha, už to vidím. V mobilní verzi ale datum chybí. Tu já používám.

David

Chápu to, ale šetří na špatném místě. Případně by mohl být čas jen tam, kde je to dnes, u širších příspěvků by měl být i datum. Takto u aktuálních misí, kde aktualizuje každých pár minut zůstane vše čisté.

Ještě bych se přimluvil za https s automatickým přesměrováním. Je to dnes standard a když se to dobře udělá, zrychlí to načítání.

Kuba

Dobrý den,
Páni! To už je rok! To uběhlo docela pomalu😀. Už dávno počítám s tím, že ElonX je součástí mého každodenního života.
Dobrá práce! A ať se daří!

Přemek

Díky, blahopřeju k výročí! Vím, jak je těžké vytrvat, musí to člověka opravdu bavit… Díky webu ElonX jsem objevil i Kosmonautix, kam chodím taky denně. Objevil jsem velké zalíbení v kosmonautice obecně. Velká poklona Dušanovi a týmu Kosmonautix! Nakonec se mi podařilo nadchnout i mé dětičky do SpaceX, věřím, že časem i do kosmonautiky obecně. Takže díky a hodně zdaru! Jsem grafik, takže případně nabízím své služby k dispozici pro drobné práce 🙂

Zbyněk

Výborná práce. Jsem tu denně a spolu s kosmonautix.cz jste zdrojem skvělých a hlavně seriózních informací. Blahopřeji k výročí a děkuji.

Jirka Hadač

Už jsem to tu kdysi psal, ale moc rád to napíšu znovu. Vůbec netuším, jak jsem se ocitl na stránkách kosmonautix.cz. Ale začal jsem sledovat přimé přenosy startů, a Dušan Majer začal zmiňovat, že existuje hodně dobra stránka čistě o společnosti SpaceX. Tato. Tak jsem sem začal chodit, nikdy sem toho nezačal litovat. Líbí se mi tu. Jsou tu zajímavé a nové informace. Děkuju moc autorovi, že tyto stránky udržuje při životě. A vlastně snažím dělat totéž, doporučuju tyto stránky svým známým, kteří se o rakety zajímají. Dobrá práce, je to jedna ze dvou adres, které si doma nejčastěji updatuju, jsou to I první dvě stránky, které mám neustále otevřené na tabletu (druhá je kosmonautix.cz). Díky moc, pane Melechin. Jsem tu moc rád.

Adam

Perfektní stránky! Sleduji pravidelně každý den, jsem rád že nemusím informace o SpaceX složitě vyhledávat. 🙂

Ivo

Hlavně děkujeme my čtenáři vám, pokud tedy mohu mluvit nejen za sebe. 😉

Dušan Majer

Všechno nejlepší! Mám pocit, že ten rok utekl strašně rychle. Rozhodně bych nečekal, že už je to 12 měsíců. Přeju tobě i webu, ať návštěvnost dál utěšeně stoupá a a´t se web dál rozvíjí. Čím více míst bude informovat o kosmonautice, tím líp!