Falcon 9 dopravil míče pro MS ve fotbale za hranici kosmického prostoru a zpět, dělá tím reklamu Starlinku
V současnosti probíhá v Kataru mistrovství světa ve fotbale a před několika dny jsme se poměrně překvapivě dozvěděli, že do aktivit, které s tímto šampionátem souvisí, je zapojeno i SpaceX. Oficiální míče pro turnaj se totiž svezly na Falconu 9 za hranici kosmického prostoru. Není to však poprvé, kdy došlo k propojení sportu a kosmonautiky.
Dnes bych chtěl na krátkou chvíli pootevřít poměrně málo zmiňovanou oblast na našem serveru, kterou je sport. Na pohled je to něco, co výrazně nesouvisí s aktivitami firmy SpaceX, která své podnikání směřuje do oblasti dopravy nákladu na oběžnou dráhu a globálního rozšíření internetu po celé naší planetě. Pokud bychom však vzali do úvahy kosmonautiku jako takovou, už bychom tu určité spojení našli, i když by šlo spíše jen o oblast přenosu sportovních klání či propagace. Zjednodušíme-li si nyní tento pohled na největší sportovní události, první spojení lze dohledat už v roce 1976. Tehdy bylo použito telekomunikačního satelitu k retranslaci signálu a pomocí něj byl přenesen plamen z řeckých Atén do hlavního města Kanady Ottawy. Přenos sportovních událostí pomocí retranslačních družic se posléze stal naprosto běžnou součástí našich životů. Další výraznou stopu v dějinách sportu zanechala posádka raketoplánu Columbia v rámci mise STS-78, která odstartovala přibližně měsíc před zahájením Olympijských her v Atlantě v roce 1996. Jednou z věcí, které se nacházely tehdy na palubě raketoplánu, byla i olympijská pochodeň.
Přibližně o čtyři roky později se vydala olympijská pochodeň do vesmíru podruhé v rámci mise STS-101. Šlo sice o pouhou repliku, ale tentokrát již pochodeň zavítala na palubu Mezinárodní kosmické stanice, ISS. O řadu let později, v roce 2013, se již nezadržitelně blížily olympijské hry v Soči a proto se 7. listopadu toho roku vypravila do vesmíru kosmická loď Sojuz TMA-11M a poprvé dopravila na palubu ISS skutečnou olympijskou pochodeň. Rusové se však tentokrát nespokojili s pouhým dopravením opravdové pochodně. Rozhodli se zajít o krok dále a pochodeň se na několik hodin ocitla ve volném prostoru. O pár dní později se zase vrátila zpět na Zemi. Podotýkám, že žádná z pochodní nebyla během letu zapálená.
Momentálně se nacházíme ve 20. letech 21. století, které je samo o sobě charakteristické zvýšenou aktivitou soukromých kosmických firem, je proto pochopitelné, že do oblasti propagace a sportu se zapojují i tyto společnosti. A protože jednou z nejpřednějších v tomto oboru je kalifornské SpaceX, je logické, že nemohlo zůstat stranou. A přitom to vše začalo poměrně nenápadně. V září letošního roku si SpaceX požádalo v Kataru o možnost provozu své internetové sítě Starlink. V polovině října se potom uskutečnila mise Eutelsat Hotbird 13F, která nebyla na pohled moc zajímavá. Šlo o rutinní vynášku družice určené k provozu na geostacionární dráze, misi navíc uskutečnil pouze dvakrát použitý první stupeň, který poté úspěšně přistál na mořské plošině. Šlo tedy o událost, která je v letošním roce doslova nabitém starty naprosto běžná.
O to větším překvapením bylo, když teď v polovině prosince bylo oznámeno, že během této mise byl v mezistupni Falconu 9 umístěn poměrně neobvyklý náklad. Tímto nákladem byly dva fotbalové míče vyrobené firmou Adidas. Jak si jistě domyslíte, šlo o oficiální balóny v současnosti probíhajího mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru. Tyto míče se nazývají Al Rihla, což v arabštině znamená cesta či exkurze. Balóny přitom překonaly hranici kosmického prostoru, první stupeň rakety se totiž během své cesty vyšplhal až do výšky 123 km. Po přistání prvního stupně a jeho dopravení na pevninu byly tyto míče předány letecké společnosti Qatar Airways, která je následně dopravila na letiště Famad International Airport. Tam už si je pak převzali funkcionáři fotbalového mistrovství světa.
Poznámka: SpaceX nepotvrdilo, že míče opravdu letěly na misi Eutelsat Hotbird 13F, ale v oficiálním videu jsou použity záběry přistávajícího Falconu z této mise.
Že ze strany Kataru šlo o propagaci mistrovství světa, je poměrně jasné. Motivy SpaceX jsou také jednoznačné, Katar se nově stal jednou z desítek zemí, kde může SpaceX nabízet zákazníkům internet prostřednictvím sítě Starlink a společnost pozvala všechny návštěvníky mistrovství světa k prohlídce své nové kanceláře, kterou v Kataru otevřela. Pro SpaceX je toto také první známý případ, kdy firma využila první stupeň své nosné rakety pro dopravu komerčního nákladu do vesmíru.
Přestože šlo o hezký propagační čin jak ze strany pořadatelů mistrovství světa, tak firmy SpaceX, nejedná se o první cestu fotbalového míče do vesmíru. Již před předchozím mistrovstvím světa, které se v roce 2018 odehrávalo v Rusku, byl na palubu ISS dopraven míč Telstar 18, který byl následně použit při slavnostním výkopu. Míče Adidas Telstar jsou mimochodem pojmenovány po družicích Telstar, takže návaznost na kosmonautiku existuje i v tomto ohledu.
I SpaceX už v minulosti jednou přepravovalo tento sportovní artikl. Jedním z nákladů mise CRS-18 v létě 2019 bylo několik fotbalových balónů firmy Adidas. Nebyly však poslány na oběžnou dráhu k ukrácení volné chvíle posádky. Testování chování míče ve větrném tunelu na Zemi je totiž jedna věc, nicméně prostředí mikrogravitace nabízí přeci jen větší možnosti.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Počet zákazníků Starlink překročil 1 milion. Ziskovost už je za rohem.
Osobně se mi spojení SpaceX a MS nelíbí. Akce v Kataru neměla vůbec proběhnout, proto mě ty míče netěší. Je to poněkud kontroverzní spojení. To je ale spíš subjektivní a rize můj problém. Jinak skvělý článek, a jsem rád, že jsi nezapomněl na Telstar.
Osobně to chápu tak, že se domluvili, že za to že ty míče vezmou nahoru, tak jim katar povolí licenci na Starlink, případně jim odpustí poplatky. Polívčičku si přihřály i aerolinky. Přiznám se, že fotbal vůbec nesleduji, takže je mi to celkem jedno, ale mohli si alespoň odpustit lež v tom videu, kde píšou o orbitě, což logicky nemůže být pravda.
By mě zajímalo na kolik atm byly před startem nafouknuté .. edit.. teda asi neletěly v nehermetizovanem trunku, takže je to asi hloupá otázka..
Takže tu je pořád nenulová šance, že ty míče vůbec nikam neletěli 🤔
Proč myslíte? Nejisté je akorát to, na které misi ty míče přesně letěly.
Samozřejmě je vždycky nenulová šance, že všichni zúčastnění o tom lžou, nebo že je to celé jedna velká konspirace, ale takhle se dá zpochybnit cokoli, takže tím se nemá smysl zabývat.
SpaceX to nepotvrdili. Jak je napsáno ve článku. A během mise pokud si pamatuji správně, tak nepadla o tom žádná informace. Já to nechci zpochybňovat, ale sám bych rád viděl nějaký důkaz než tyto ,,after mission info,,
Je možné, že se vše zveřejní, jen prostě to nechcou dělat teď během šampionátu. Ať nestrhávají pozornost jinam, možná je to prostě nějaký bod ve smlouvě.
Je možné, že Elon Musk vedl obchodní jednání. Plně podpořil MS, v Kataru je funkční starlink a možná podpora ze strany Kataru na vyvoj Starship.
Saudove budou platit část gateway v rámci Artemis.
Katar HLS?
https://twitter.com/PPathole/status/1605077828327849984?t=dvU_j4nwXDS5fr822mhxXQ&s=19
Ake moznosti testovania lopty su v mikrogravitacii co nie su na Zemi? Alebo v com je ta mikrogravitacia napomocna?
Lebo nejako neviem prist na nejaky sposob testovania, co je potom prinosne loplte na Zemi.
Můžu vám nabídnout odpověď z odkazu, který uvádím v článku. Sledování a měření pohybu balónů v mikrogravitaci pomáha zlepšít porozumění o chování volně létající objektů. Podle NASA by to mělo pomoci přispět k lepšímu designu a použití volně letících objektů jako jsou malý roboti v kosmické lodi.