Z Neuralinku odešel předposlední zakládající člen, vývojář čipů a algoritmů Paul Merolla
Ve středu 20. července jsme se dozvěděli o tom, že společnost Neuralink po více než pěti letech opustil další ze zakládajících členů. Tentokrát jde o Paula Merollu, vývojáře čipů a algoritmů strojového učení. Na svém profilu na LinkedIn zveřejnil následující informaci:
Paul Merolla: 3. červen 2022: Za novými příhodami. Po pěti a půl letech jsem se rozhodl opustit Neuralink a pracovat na novém projektu, který zatím funguje v utajení. Nebylo to lehké rozhodnutí, protože dále považuji misi Neuralinku za velmi důležitou. A upřímně, pořád mě baví vývoj algoritmů pro dekódování mozkové aktivity. Co mi však bude chybět nejvíce, je spolupráce s těmi neuvěřitelně talentovanými a zapálenými lidmi, kteří zde působí. Doufám, že v budoucnosti budu mít ještě možnost s Neuralinkem spolupracovat. Těším se na dobu kdy díky výsledkům naší práce bude Neuralink pomáhat pacientům, kteří trpí různými zraněními mozku.
Je tedy vidět, že Merolla, na rozdíl třeba od jeho bývalého kolegy Maxe Hodaka, z firmy odešel po dobrém, na vlastní žádost.
Kdo je Paul Merolla a čím se zabývá?
Merolla je neurovědec zaměřující se na vývoj specializovaných počítačových čipů a algoritmů pro detekci mozkové aktivity. Něco málo jsme o něm psali již dříve. Před Neuralinkem spolupracoval například na vývoji čipu Neurogrid na Stanfordově univerzitě, který měl simulovat práci jednoho milionu neuronů, nebo na čipu IBM TrueNorth.
Zakládající členové Neuralinku padají jako hrušky ze stromu
Práce v Neuralinku evidentně není procházka růžovým sadem. O rozporuplné firemní kultuře, fluktuaci pracovníků a jiných problémech jsme psali už mnohokrát (například zde, zde nebo zde).
Elon Musk Neuralink zakládal v roce 2016 s osmi spoluzakladateli, z nichž většina už z firmy odešla:
- Max Hodak, bývalý prezident firmy
- Philip Sabes, neurovědec
- Tim Gardner, neurovědec
- Tim Hanson, který pracoval na neurochirurgickém robotovi
- Benjamin Rapoport, neurochirurg a elektroinženýr v jedné osobě
- Vanessa Tolosa, expertka v materiálovém inženýrství a mikrofabrikaci
Dnes se k nim tedy přidal i Paul Merolla.
Poslední mohykán
Nepočítáme-li Elona Muska, posledním ze zakládajících členů, který ještě v Neuralinku zůstal, je DJ Seo. Ten ve firmě nyní zastává funkci viceprezidenta pro vývoj implantátu (angl. VP of Implant).
Neodcházejí jen zakládající členové
Z firmy neodcházejí jen zakládající členové. Fluktuace pracovníků na různých pozicích je zde vysoká. Příkladem můžou být třeba Alan Mardinly, bývalý vedoucí výzkumu, Robin E. Young, bývalá vedoucí týmu mechanického opláštění implantátu nebo Felix Deku, bývalý šéf oddělení mikrofabrikace (o všech jsme psali zde).
Procházíte-li LinkedIn profily vědeckých pracovníků, kteří pracují nebo v minulosti pracovali v Neuralinku, zdá se, že podobná migrace pracovníků je v tomto oboru zcela normální věc. Spíše je divné, vydrží-li někdo pracovat na jednom projektu více než třeba tři roky. Vědci velmi často přecházejí mezi univerzitami nebo jinými vědeckými pracovišti a soukromými firmami. Neuralink v tomto není výjimkou.
Počet zaměstnanců i tak roste
Na LinkedIn se momentálně k Neuralinku hlásí téměř 300 profilů, jejichž uživatelé tvrdí, že ve firmě pracují. Značná část těchto profilů buď lže, nebo je falešných, ale zřejmě můžeme uznat, že větší část z nich by mohla představovat reálné pracovníky Neuralinku. Je vidět, že LinkedIn má podobné problémy s falešnými účty jako Twitter.
K Neuralinku se zde každopádně hlásí zhruba o 100 uživatelů více než před necelým rokem (v říjnu 2021 to bylo 185 uživatelů). I přes všechny problémy se tedy zdá, že počet zaměstnanců dost rychle roste.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku - 21. 11. 2024
- Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall - 18. 11. 2024
- Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek - 5. 11. 2024
A vymysleli něco, co by prošlo sítem americké bytokracie?
Vysoká fluktuace zaměstnanců…
Ano je to tak hodně jich přijde, hodně jich odejde.
Lidé co mají takové schopnosti a znalosti si mohou třeba každé 2 roky dovolit změnit práci, přirozeně je po nich velká poptávka, firmy se o ně doslova perou a lidé přecházejí tam kde dostanou lepší pracovní podmínky, navíc budou mít v životopisu více pozic ze kterých nabírají nové zkušenosti a o to víc jsou žádanější.
Já se třeba zajímám o vše co se nějak týká počítačů, a co vidím… Koukněte se na nějakého průměrného
micro-architecture buildera na LinkedIn kolik má za sebou pracovních pozic, ve 40 letech 10-15 zaměstnání, pokud není povýšen na šéf-inženýra nebo dokonce na šéfa divize nebo dokonce CTO firmy tak jde o dům dál po dokončení projektu.
To není jako někde ve fabrice kde nějaká bába dělá 23 roků (moje kolegyně z druhé směny) …už od založení firmy
xD xD
Ono je rozdil menit praci kazde 3 roky pokud nejaka baba dela ucetni/prodavacku/atd. nebo pokud nekdo dela jak pises micro-architecture buildera. Zatim co baba si nemuze moc vybirat a v zivotopisu ji casta zmena bude spise skodit. Tak u buildera je to vic nez prijatelne obzvlast pokud je schopny.
Spíš je to dneska takový moderní, měnit neustále práci, mladý nechtějí hnít na jednom místě, dokud nemají rodinu tak proč ne…