Elon Musk: Implantát Neuralinku by mohl léčit také obezitu nebo tinnitus

Elon Musk se nedávno zúčastnil populární konference TED. V rozhovoru s jejím zakladatelem, Chrisem Andersonem, se krátce zmínil také o Neuralinku. V posledních dnech pak ještě vypustil na svět několik tweetů souvisejících s fungováním neurálního rozhraní, které firma vyvíjí. Týkaly se témat jako léčba obezity nebo Alzheimerovy choroby, přemostění poškozené míchy, složitosti celého systému, způsobu jeho implantace a začátku klinických testů. Následující článek je tedy jakýmsi shrnutím informací ze zmíněné konference a z Twitteru.

Konference TED, obezita a hodinky

Pokud jde o konferenci TED, zde je souhrn nejzajímavějších tvrzení Elona, z části rozhovoru věnované Neuralinku:

  • Neuralink bude podle Muska po mnoho let, možná i celou dekádu, řešit „jen“ poranění mozku a páteře, celostní mozkové rozhraní nepřijde náhle, z ničeho nic, bude to dlouhá cesta a verzí interfejsu bude mnoho.
  • Rozhraní v budoucnosti pravděpodobně dokáže vyřešit širokou škálu problémů jako jsou těžké deprese, morbidní obezita, problémy se spánkem, schizofrenie nebo obnova paměti.
  • Firma neustále dostává srdcervoucí, tragické e-maily od mnoha obětí různých nehod a nemocí souvisejících s nervovou soustavou.
  • Elon znovu potvrdil dlouhodobý cíl Neuralinku, tentokrát ho formuloval jako „pokus o řešení civilizačního rizika, kterým je umělá inteligence, pomocí sblížení digitální a biologické inteligence.“
  • Podle Muska se lidský mozek již dnes v podstatě skládá ze tří hlavních vrstev – limbického systému, který řídí základní funkce organismu, mozkové kůry, jež zajišťuje funkce vyšší a digitální vrstvy, tedy všemožných počítačových systémů, které dennodenně používáme. První a druhá vrstva jsou propojeny dostatečně rychlým způsobem, kdežto propojení druhé se třetí je žalostně pomalé. Úkolem Neuralinku je pokusit se zde vytvořit co nejrychlejší komunikační dálnici.
  • Snaha Neuralinku podle Muska může skončit i neúspěchem, ale i tak se firmě může po cestě podařit vyřešit například zmíněná poranění nebo nemoci mozku a páteře – a i to už bude skvělý výsledek.

Trochu překvapivě to, čeho se po tomto rozhovoru média nejvíce chytila, byla obezita. Konkrétně tedy její léčba pomocí neurálního rozhraní. Vyšel k tomu článek například na webu Teslarati. Na ten pak na Twitteru ještě dodatečně Elon reagoval:

TESLARATI: Elon Musk říká, že Neuralink dokáže vyléčit chorobnou obezitu: Odborníci tvrdí, že je to reálné.

Elon Musk: Fyzicky je to určitě možné. Pracujeme na přemostění přerušených vazeb mezi mozkem a tělem. Slabá nebo přerušená spojení v krku nebo páteři by mohla být přemostěna pomocí jednoho rozhraní Neuralinku implantovaného v motorické a senzorické mozkové kůře a druhého rozhraní v míše. Teoreticky by takto mohla být obnovena funkčnost celého těla.

Musk pak ještě své myšlenky rozvinul a přirovnal rozhraní Neuralinku k chytrým hodinkám. Dodal, že firma stále nabírá další zaměstnance:

Elon Musk: Momentálně při vývoji rozhraní Neuralinku jde o problémy elektroniky a mechanického a softwarového inženýrství. Složitost zařízení je na úrovni chytrých hodinek, jejichž vývoj také není jednoduchý. K tomu vyvíjíme chirurgického robota, jenž je zase srovnatelný s dnešními nejmodernějšími CNC obráběcími stroji. Zatím není potřeba umělé inteligence, neuronových sítí ani strojového učení (AI/NN/ML).

Elon Musk: Pokud jste pracovali na vývoji nebo výrobě chytrých hodinek či telefonů, přidejte se k Neuralinku! Vaše dovednosti jsou zde přímo aplikovatelné.

Alzheimer

Jiný uživatel pak ve stejném Twitterovém vlákně zmínil Alzheimerovu nemoc:

Alex Thompson: Ztratil jsem jednoho z prarodičů kvůli Alzheimerovy nemoci – bude Neuralink schopen pomoci se ztrátami paměti?

Elon Musk: Současná generace rozhraní může do určité míry pomoci, ale pokročilé případy Alzheimerovy choroby často zahrnují degeneraci mozku na makroskopické úrovni. Nicméně, Neuralink by teoreticky měl být schopen obnovit téměř jakoukoli funkci, o kterou daný jedinec přišel v důsledku *lokalizovaného* poškození mozku, například v důsledku mrtvice nebo zranění.

Šelest v uších

Musk se vyjádřil také k otázce léčby chronického šelestu v uších (tinnitu):

JamesWLaw: Je nějaká naděje na léčbu šelestu v uších?

Elon Musk: Rozhodně. A může to být i za méně než 5 let, protože současná rozhraní jsou projektována jako polouniverzální zařízení pro čtení i zápis. Mají kolem tisíce elektrod a šelest v uších pravděpodobně potřebuje méně než tisíc. Budoucí generace Neuralinku bude mít o mnoho řádů více elektrod.

LASIK a klinické testy

Elon Musk na jedné z prezentací pokroku Neuralinku uvedl, že v budoucnosti bude proces implantace rozhraní natolik zjednodušen, že bude připomínat laserové operace očí (LASIK). Nyní se k tomu vyjádřil následovně:

Pranay Pathole: Ve věci implantace rozhraní pomocí druhé verze neurochirurgického robota: Jak blízko jste k zjednodušení procedury až na úroveň LASIKu?

Elon Musk: Blížíme se.

Musk pak ještě v odpovědi jednomu z uživatelů Twitteru potvrdil, že firma nadále plánuje začít klinické testy na lidech v letošním roce:

Tesla East Bay Club |Fremont|: První implantace rozhraní Neuralinku lidskému pacientovi do konce roku?

Elon Musk: Ano


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vlastek

Skupina Neuralink CZ/SK na FB:
https://www.facebook.com/groups/1793329894167616

Pipi papa

Pro celkový kontext výběr témat TED:

Malala Yousafzai: On why educating girls changes everything

Darren Walker: The role of the wealthy in achieving equality

Al Gore: On the new urgency of the climate crisis

Phillip Atiba Goff, Rashad Robinson, Bernice King, Anthony D. Romero: The path to ending systemic racism in the US

Monica Lewinsky argues for a bully-free world

Pěkný neokomunisti. Přesně ti, kvůli kterým Musk koupil Twitter i s jejich propagandistickou cenzurou.

Pipi papa

Pro celkový konrext výběr témat TED:

Malala Yousafzai: On why educating girls changes everything

Darren Walker: The role of the wealthy in achieving equality

Al Gore: On the new urgency of the climate crisis

Phillip Atiba Goff, Rashad Robinson, Bernice King, Anthony D. Romero: The path to ending systemic racism in the US

Monica Lewinsky argues for a bully-free world

Pěkný neokomunisti. Přesně ti, kvůli kterým Musk koupil Twitter i s jejich propagandistickou cenzurou.