Elonovinky #171: Nejproduktivnější půlrok v historii SpaceX
Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.
Společnost SpaceX má za sebou dosud nejúspěšnější a nejproduktivnější půlrok ve své historii. Firma zřejmě stihne provést celkem 20 orbitálních startů Falconu 9 a navíc také uskutečnila 4 suborbitální testy prototypů lodi Starship. V rámci všech těchto aktivit vynesla na oběžnou dráhu mnoho stovek družic, čtveřici astronautů a zároveň zlomila několik rekordů.
Předchozí epizody Elonovinek:
- #170: Začal prodej Tesly Model S Plaid, je nejrychlejším sériově vyráběným automobilem na světě
- #169: První fáze Starlinku je hotová, SpaceX se připravuje na polární mise
- #168: Tesla v závodu o autonomii sází všechno na kamery, její nová auta ani nemají radar
- #167: Elon Musk si oblíbil Texas, vesničku Boca Chica přejmenoval na Starbase
- #166: SpaceX odhalilo přesný plán první orbitální mise Starship s raketou Super Heavy
- #165: Starship poprvé úspěšně přistála a možná poletí znovu
- #164: Další rekordní kvartál pro Teslu, evropský Model Y se ale zpozdí
- #163: SpaceX poprvé vyslalo astronauty k ISS v již použité lodi a na „ojeté“ raketě
- #162: Astronauty NASA dopraví na povrch Měsíce loď Starship
- #161: Tunelový systém v Las Vegas bude otevřen veřejnosti v červnu
Starší epizody najdete zde.
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Jen bych dodal , že tato fantastická kadence byla nastolena již v poslední čtvrtině minulého roku (za tři poslední měsíce 10 startů) . Pokud tedy bude zrealizován ještě jeden plánovaný start v tomto měsíci , pak za posledních 9 měsíců bude mít Spacex na svém kontě 30 startů. Navíc , i když je tento počet srovnatelný s Čínou , přesto je výkon SpaceX mnohem obdivuhodnější , protože na rozdíl od Číny jsou to všechno starty těžkého nosiče.
Úžasné je, jak nenápadně to všechno běží. Nevybavuju si žádné zprávy (mimo kosmonautické weby, samozřejmě), kde by se psalo o tom, že začíná nová éra kosmonautiky, že tu je spolehlivá a levná raketa, že právě přistála raketa a za měsíc poletí zas. Vše se děje nenápadně a bez povšimnutí, jako dobře namazaný stroj.
Přesně tak, mám stejný dojem, že na jedné straně na kosmonautických webech sledujeme převratný vývoj kosmonautiky doslova v přímém přenosu a na druhé straně mainstreamová média jakoby si toho ještě nevšimla.
Já si nemyslím, že máte pravdu, v médiích jsou přece mnohem důležitější věci, namátkou třeba co si vzal někdo známý na sebe, co kdo o někom řekl nebo měl říct a neřekl případně jak si někdo někde chtěl rozbít hlavu o auto. A to nepíšu o těch méně důležitých jakou jsou čipy ve vakcínách nebo třeba velmi poučné články z rubriky JPP.
Na to je pre masy ešte moc skoro, tam sa všetko objavuje až keď je vsetko hotové. Len nadšenec dokáže sledovať niekoľkoročný vývoj.
Šlo mi hlavně o srovnání s raketoplánem. (Tu dobu jsem nezažil, takže to jsou moje představy, ne historie.) Ten se řešil, byla to velká událost – nová znovupoužitelná raketa. Byť asi nebyl každý start v televizi, řešil se asi víc než dnes F9.
Problém s postupným vývojem je, že nikdy není všechno hotové. Kdo si myslí opak, je línej postupovat dále. Uvažujme, že vývoj SH/SS půjde podle plánů (nepůjde, ale to je jedno) a za rok bude operační, za dva natankuje na orbitě a za pět poveze lidi (čísla si cucám z prstu). V kterém okamžiku je z toho celospolečenská událost? Až při přistání lidí na Mars?
Ako ono správy typu spacex pristálo s raketou som zažil aj v mainstreamu, jednalo sa ale len o bleskovku.
Osobne som možno aj rád, že to není častá téma. Viem si živo predstaviť tu skepsu, blbé a negatívne reči okolo toho všetkého a následné prekrútené polopravdy od mainstreamových médií a i samotných más..
Asi ano, pri prvom skutočnom lete na Mars/Mesiac..
O spacex vidim clankov celkom dost, o testovacich letoch starship tiez sa pisalo o kazdom, f9 prve pristatie bolo vsade, pilotovany dragon bola obrovska medialna udalost.
Mozno to nie je az tak vela ako o raketoplane, ale raketoplan bol oproti beznym raketam revolucia. Aj ked ekonomicky velmi neefektivna. A aj vtedy pochybujem ze roky sledoval vyvoj cely narod usa, ale tiez hlavne nadsenci, narod sledoval prvy let asi vsetci, a dalsie sledovanost klesala.
Rovnako aj teraz start f9 zaujima uz len nadsencov.
Proste normalne, kosmonautika beznych ludi zaujima ked sa udeje nieco velke, sledovat vyvoj ich nebavi.
Tak ako mna nebavi pozerat sa na 22 milionarov nahajucich loptu:)
Pekný prehľad, úctyhodné rekordy. Ale ja sa najviac tešim na druhý polrok, lebo tam bude misia DART. To bude totiž prvýkrat, keď sa iba “nepoletí do vesmíru”, v zmysle jeho skúmania či využívania, ale pokúsime sa cielene ten vesmír aktívne meniť.
A som rád, že práve SpaceX bude pri tom.