Cena Bitcoinu padla o 15 %. Důvodem je tweet Elona Muska o zrušení přijímání Bitcoinů v Tesle

Tento článek byl původně publikován na webu Kryptonovinky.com dne 13. 5. 2021. Původní text najdete zde

V době psaní tohoto článku (13. 5. v 8:00 SELČ) je Bitcoin (BTC) na ceně zhruba 51 tisíc dolarů. Je to o přibližně 11 procent méně než před 24 hodinami, ale zároveň o čtyři tisíce dolarů více než před pár hodinami (po tweetu Elona Muska), kdy klesl až k hodnotě 47 000 USD, tedy přibližně o 15 % během pár hodin.

Podnikatel a vizionář Elon Musk stojící za firmami Tesla, SpaceX, Neuralink a Boring Company má obrovský vliv nejen na hodnotu meme kryptoměny Dogecoin, ale i na samotný Bitcoin (BTC). Potvrdilo se to i nyní, když oznámil novou strategii Tesly v souvislosti s nejznámější kryptoměnou. Populární automobilka se totiž rozhodla pozastavit možnost platby Bitcoinem za její produkty, a to méně než 2 měsíce o zavedení této možnosti.

„Tesla pozastavuje platby Bitcoinem. Znepokojuje nás rapidní růst využívání fosilních paliv při těžbě Bitcoinu, obzvlášť uhlí, které má nejhorší emise ze všech druhů paliv. Kryptoměny jsou dobrá myšlenka v mnoha ohledech a my věříme, že mají slibnou budoucnost, avšak nemůže to být na úkor přírody. Tesla nebude prodávat své bitcoiny a plánujeme Bitcoin používat pro transakce, jakmile bude jeho těžba realizována ve větší míře udržitelnými zdroji energie. Také se díváme po jiných kryptoměnách, které v případě transakcí spotřebovávají mnohem méně energie,“ uvedl Elon Musk na Twitteru.

Těžba Proof of Work

Bitcoin funguje na konsensu Proof of Work (PoW), v jehož rámci se zjednodušeně řečeno specializovaná zařízení snaží vyřešit složité kryptografické zadání. První, komu se to podaří, získává odměnu v podobě nově vytěžených Bitcoinů. Zmiňovaná zařízení však spotřebovávají významné množství elektrické energie. Nedávná studie Cambridge University odhaduje, že Bitcoin si ročně vyžádá více energie než celá Argentina.

Ekologický dopad je sporný

Energie jako taková není až takový problém. Otázkou však je, jak čisté jsou zdroje energie, které se v rámci této těžby využívají. Studie Cambridge University v září 2020 odhadla, že jen 39 % těžby BTC se realizuje za pomoci obnovitelných zdrojů, například z vodních elektráren. Studie CoinShares však uvádí až 77 %.

Kritika konvenční těžby Biticoinu však není ze strany těžařů zcela nepovšimnuta. Dá se říci, že tlak na využívání tzv. zelené energie přichází ze všech koutů světa. Dokonce i Čína se zavázala výrazně snížit svou uhlíkovou stopu, a proto začínají mít těžaři v některých čínských provinciích problémy s využívaním energie z uhelných dolů.

Výraznou iniciativu k využívání čisté energie vyvíjí například CEO Twitteru Jack Dorsey, který je známým fanouškem Bitcoinu a jeho firma Square vlastní téměř 4000 BTC. Mimo jiné v dubnu ve spolupráci s Ark Invest zveřejnili na toto téma studii „The Bitcoin Clean Energy Initiative“, kterou pozitivně komentoval i Elon Musk. Její pointou je, že pokud se těžba Bitcoinu transformuje primárně na zelené zdroje, může to nejen odstranit její negativní ekologicky dopad, ale také přispět k efektivnější výrobě zelené energie. Jinak řečeno, Bitcoin může být dokonce v případě enviro-otázky pro náš svět prospěšný.

Tesla ovlivňuje BTC oběma směry

Tweet Elona Muska se okamžitě promítl do ceny, Bitcoin padl až k hodnotě 47 tisíc dolarů, což je nejnižší cena od 25. dubna 2021. V minulosti měla naopak Tesla na tržní cenu BTC pozitivní vliv. Když 8. února 2021 oznámila, že investovala do BTC 1,5 miliardy dolarů, hodnota této kryptoměny stoupla za týden z ceny 39 000 USD až na 53 000 USD.

Nutný krok Tesly kvůli jiným cílům?

Muskův tweet přišel v podobném čase, kdy agentura Reuters zveřejnila zprávu o nových ambicích automobilky Tesla v oblasti amerického trhu s obnovitelnými kredity v hodnotě několika miliard dolarů. Mírné odklonění se od „nečistého Bitcoinu“ tak mohlo být do určité míry otázkou firemní strategie.

Vstup Tesly do tohoto programu, který má silnou podporu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, by mohl potenciálně přetvořit trh s obnovitelnými kredity, který byl založen již v roce 2000 s cílem podpořit investice do amerického odvětví biopaliv. Trh vygeneroval v roce 2020 přibližně 18 miliard kreditů a v současné době mu dominují producenti etanolu. Žádost Tesly by byla podle Reuters podle všeho spojená s výrobou elektřiny spojené s bioplynem.

Podle dvou různých zdrojů agentury Reuters administrativa Joea Bidena v roce 2021 přezkoumá tyto žádosti a rozhodne, jak by se elektromobily mohly kvalifikovat na obchodovatelné kredity podle standardu Renewable Fuel Standard (RFS). Agentura zároveň poznamenává, že vstup Tesly a dalších výrobců do tohoto projektu by mohl přilákat obrovské investice do budování nové infrastruktury včetně nabíjecích stanic pro elektromobily.

Přitlačen ke zdi?

Pro výše uvedené důvody se spekuluje, zda na Elona Muska nebyl vytvořen tlak, aby zmiňovaný status zveřejnil. Z historie jeho příspěvků na Twitteru je zřejmé, že forma, jakou tuto novinku zveřejnil, není pro něj vůbec běžná. Tweet spíše působí jako předem připravený text, který Musk nemusel možná ani sám psát. Na Teslu, která má velké ambice, jsou vyvíjeny velké tlaky ze strany investorů, ale i vlády, zvláště pokud chce čerpat finance z vládních enviro-projektů.

Závěr

V konečném důsledku možná tento tweet prospěje i samotnému Bitcoinu. Environmentální stránku kryptopměn netřeba ignorovat a pravděpodobně v dohledné době vznikne více studií na toto komplikované téma. Zároveň se dá předpokládat, že bude gradovat úsilí těžařů BTC transformovat svou těžbu tak, aby při ní používali zelenější zdroje energie.

Zdroje: decrypt.co, reuters.com

Martin Gregor je autorem webu Kryptonovinky.sk a také YouTube kanálu Zaujalo ma, kde se kromě kryptoměn věnuje mimo jiné také firmám Elona Muska.

Martin Gregor



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

79 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Anonymous

Anonymous a jejich vzkaz Muskovi kvůli manipulaci s bitcoinem:
https://www.youtube.com/watch?v=UG07x3aN3b0

Ivo Janáček

Klobouk dolů, Tesla se musela řádně napakovat na BTC, takhle se dá krásně vydělávat jen na tom, že má někdo mediální moc.

Goodman

Nikoliv mediální moc, ale touha vydělat rychle peníze bez práce. Stejně jako casino, vydělávají na emocich a chamtivosti. Statisticky nelze dlouhodobě vydělávat hazardem (myšleno z pohledu gamblera). Přesto milióny lidí strkaji prachy do automatů. Stejné to bude i s kryptonaivkama. Budou mít holé prdele, ale stejně budou mlet svou o tom, jak bitcoin změnil svět.

Ivo Janáček

Samotná chuť nestačí, Musk si prostě vzpomněl na staré dobré časy Paypalu, kdy vydělával na tom, že lidi neuměli poslat peníze z bodu A do bodu B a ještě je natáhl na kurzu. Dodnes nechápu, že to dneska ještě někdo používá.

Goodman

No jo no, je mazanej. Na druhou stranu, pokud prachy z kryptosracek vrazí do Marsu tak proč ne.
Napsal jsem asi dva tucty komentářů, takže končím. Je to stejné jako vymlouvat lidem, aby nevolali vestcum v televizi. Víra je holt pevná skála.

Mečiar

Nikdo tě nenutil. Ber to tak, že si tady povídáš s nějakýma anonymníma přezdívkama na nějaké internetové stránce. Semtam je lepší si po přečtení myslet svoje a ušetřit si námahu a nervy reakcema. Různí přispěvatelé můžou být vtipálci, které baví provokovat. Jiný zase ve skutečnosti mohou být jeden a tentýž, který se sebou vede předstíraný dialog. A někdo třeba i hlupák a Ty si zbytečně škodíš…

Goodman

Samozřejmě, ze me nikdo nenutí. A za druhé, kdo říká ze musím mít vždycky pravdu. S odstupem času, někdy sám měním názor. To je myslím přirozené a normální. Od toho diskuze jsou.
Nicméně tady jsem cítil povinnost vůči ostatním fanouškům kosmonautiky. Bitcoin ma nezdravou propagaci,ostatně jako jiné pyramidy využívá mediální masáž (zejména diskuze a údajně nezávislé kryptoweby). Takže jsem nabidnul protipohled. Chtěl jsem,aby se lidí na chvíli zamysleli. To co se třeba dělo včera je typická ukázka pump&dump.
Každopádně jsou to jejich peníze a když někoho baví strkat peníze do pyramidy, automatů nebo sazkama na koně, tak je to jejich věc. Me jenom připadalo nefér, držet jazyk (nebo spíš klávesnici), protože ja bych ocenil, kdyby me někdo varoval před blbostí.

Ondřej

bitcoin bude vždycky neekologický protože obnovitelnou energii kterou využívá bitcoin by se dala použít někde jinde kryptoměny jsou dobrý nápad ale musí být více ekologické ( proof of stake )

Martin B

Musk jenom ukázal, že všechny ty kryptoměny nejsou nic víc než módní bublina.

PetrK

Ne, Musk ukázal to, proč se infuencerům říká influenceři a jaké jsou sociální sítě extrémně mocný nástroj …

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrK
Goodman

Ba ne, Martin B má pravdu. Aktivum, které neustojí jeden tweet, není investice ale bublina. Protože spekulativní bubliny se přesně takto chovají. Hodně lidí vydělalo na kryptopyramidě mraky peněz. A teď se všem třesou ruce. Sice chtějí víc, takže čekají zdali se cena ještě nevyšplhá výše. Zároveň ale tuší, že se blíží konec. Takže nechtějí zisk přeměnit na ztrátu. Proto ta nervozita v obchodování, kdy i jedno slůvko může zamávat kurzem v řádu více než deset procent.
BTW na tomto případu jde vidět, jak bitcoin selhává jako platidlo. Jenom na podnikateli záleží, kdy bude akceptovat krypto a kdy ne. To u regulované měny není ze zákona možné. Takže je otázkou času, kdy se někdo další přidá k Muskovi a přestane akceptovat blbcoiny. Přátelé, to bude fičák.

PetrK

Jenže není tweet jako tweet a není autor tweetu, jako autor tweetu. To je oč tu běží. Pokud Musk tweetne, že bude kupovat zlato, tak zlato vystřelí nahoru, pokud tweetne, že ho bude prodávat, tak slétne dolu. Zlato má svojí základní hodnotu danou technologickým použitím, zbytek je spekulace. Vzácnost je srovnatelná s čímkoliv.
To, co píšeš, je typická ukázka “přání otcem myšlenky”. Tedy svoji nechuť ke kryptoměně přetvoříš v teorii, kterou považuješ za základní, přestože postrádá základní analýzu obchodování aktiva.

Goodman

Naprostý nesmysl. Cenu skutečně hodnotných aktiv ovlivňují zprávy typu hospodářských výsledků, tržních podílů, průlomu objevů a ziskovosti. Nikoliv planých žvástů (to funguje jenom z bublin). Musk se již mj.o zlatu vyjádřil a cenou zlata nepohnul.

akuhtr

Cena všech aktiv je závislá na náladě lidí. Crypto je zatím malí trh, proto s tím 1 výrok může zamávat trochu výrazněji. Mimochodem, žil jsi za poslední rok na téhle planetě? Akcie jsou odtrženy od hospodářských výsledků, tržních podílů, průlomu objevů a ziskovosti. Stačí aby někdo z FED něco plácnul a akcie to the moon.

Goodman

Trh s kryptem dělá dva biliony USD. Rozhodně není malý.

akuhtr

To je málo. To že je to suma kterou nikdy v životě nevyděláš nic nevypovídá o velikosti trhu, protože to musíš brát relativně k něčemu, ne “Tyjo, to je velké číslo”

V první řadě jsi vzal všechno crypto dohromady. Což je celkem nesmyslný přístup. Proto budu brát jen bitcoin.
Oproti zlatu má cca 10% jeho tržní kapitalizace.
Ale zároveň platí že tržní kapitalizace není vše a podstatný je i zobchodovaný objem. U zlata máme 183bilionů USD za den, zatímco bitcoin jen 15 bilionů.
Pokud chceme stabilitu zlata, které sice má nějaké využití, ale to má minoritní vliv na hodnotu a tím je bitcoinu relativně blízko, tak potřebujeme velikost trhu jako má zlato.

PetrK

Ano, tržních podílů (především jejich změn) … zprávy o prodejnosti produktů, nebo zprávy o uzavřených kontraktech …

3,14ranha

Aby se něco nazývalo měnou, nebo nedej Bože PENĚZI ! Tak to musí být v rámci reality zatraceně odolné vůči nějakému blbému tweetu.

V ekonomice je jeden typ jevů které jsou typicky extrémně citlivé na emoce, bulvární zprávy a sociální šuškandu – investiční bubliny.

Je známá legendární historka, většinou připisovaná Joe Kennedymu (otci pozdějšího prezidenta). Když mu čistič bot mezi prací s krémem a kartáčem dával tipy na zajímavé akciové tituly, ihned šel a prodal celé své portfolio. O několik týdnů později přišla velká krize 30. let.

Goodman

Nechci nikoho urazit, ale stále nedokážu pochopit ten styl myšlení. Jak někdo může zainvestovat třeba celoživotní úspory do nesmyslu jako jsou blbcoiny (všeho druhu). Protože krypto je v zásadě vymyšlené kvazi platidlo jednotlivcem nebo skupinou osob. Krypto je něco, co nemá absolutně žádnou hodnotu. Ačkoliv je počet mincí jedné kryptoměny finitní, tak počet kryptoměn je infinitní. Čili jich může být nekonečně mnoho. Jelikož se nejedná o oficiální platidlo, tak není vynucováno ze zákona jako oběživo. Rozdíl v ceně jednotlivých kryptokravin je jenom v momentální módě.
Otázka zní, kdy krachne tenhle nesmysl. Mimochodem, v kryptopyramidě je už nastrkáno více jak 2 biliony dolarů (to jest 10% HDP USA). Takže tulipánový rekord padl.

3,14ranha

Ta poslední věta je navíc argument proti těm co se vymlouvají na to že krypto jsou náchylné ke spekulacím protože mají malou kapitalizaci a jsou málo rozšířený.

2 Biliony už opravdu není kategorie tržního trpaslíka typu Gamestop, kde stačilo domluvit se s pár kámoši na redditu a kurz Gamestopu vystřelil (dočasně) do stratosféry.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem 3,14ranha
akuhtr

Stejně bys mohl napsat: Fiat měny je něco, co nemá absolutně žádnou hodnotu. Ačkoliv je počet mincí jedné fiat měny finitní, tak počet fiat měn je infinitní. Čili jich může být nekonečně mnoho.
Je třeba si uvědomit že bitcoin k dogecoinu se může mít třeba tak jako dolar k Bolívaru. To že můžeš mít miliardu kryptoměn je přirovnatelné k tomu že teoreticky můžeš mít miliardu fiat měn.

Co se tulipánové horečky týče, není to tak jak se populárně říká. Pěkně to popsal Dominik Stroukal ve své knize o bublinách

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem akuhtr
Martin B

No ale ono to je přesně naopak. Počet mincí fiat měny není technologicky nijak omezený a je dán čistě aktuální potřebou centrální banky, tak počet fiat měn je konečný, protože je končený počet centrálních bank, které můžou měnu emitovat.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Martin B
akuhtr

Není pravda že počet fiat měn je omezen počtem centrálních bank. 1 centrální banka může emitovat více měn. Fakticky tak to má být v případě některých CBDC tuším.

Martin B

Určitě jich neemitují desítky.

Goodman

Fiat měna je emitovana státem za účelem smeny zboží a služeb. Krypto je emitovano jednotlivcem za účelem obohacení jednotlivce. Zatímco u prvního pripadu je snaha udržet obezivo a ekonomický růst (včetně stimulace), u druhého případu jde o to vyhnat cenu co nejvíce, pak prodat a vytvořit nové krypto.
Jasně, ačkoliv inflace je pro ekonomiku dobrá, jednotlivci pomalu ale jistě pálí úspory. Ale je spoustu jiných aktiv. Akcie, obligace, komodity atd. Určitě není investicí stírací los nebo pyramidova hra.

akuhtr

To že inflace je dobrá není ani konsensus mezi ekonomy. Naopak dle rakouské ekonomické školy jak to chápu inflace vede ke vzniku hospodářského cyklu protože vnáší chyby do cenových signálů a tím cyklicky způsobují krize.
Výsledek je tedy to, že dle ABCT (Austrian Business Cycle Theory) místo stabilního přiměřeného ekonomického růstu regulovaného zpětnou vazbou přes mechanismus cen pak máme v ekonomice střídající se stavy kdy buď ekonomika roste jak na speedu, nebo se hroutí.
Akcie, obligace, komodity jsou co jiného než hazard? Třeba trh s akciemi je tak pokřiven přívalem nových peněz, že tam je bublina gigantických rozměrů. Celá světová ekonomika totálně v háji, všechno zavřený kvůli sars2 a akcie rostou jak zběsilí.

Goodman

Samozřejmě, ze i na akciích a komoditách může být bublina. Je rozdíl mezi investovanim a hazardem. Některé investování může nést náznak hazardu, hazard sám však nikdy nemůže být investicí. Investice znamená investovat prostředky na základě předpokladu, hazard je se spoléhání na náhodu.
Inflace 1-3% je zcela žádoucí. Inflace časem znehodnocuje peníze, deflace časem znehodnocuje práci. Proto nikdo o stagnaci a deflaci nestojí.

okk

Po tom, co se tohle https://en.wikipedia.org/wiki/Zimbabwean_dollar mohlo nazývat měnou (a dokonce i PENĚZI, však bankovku s nominální hodnotou 100 000 000 000 000 můžete vidět každý den :-)), se podle mě může nazývat měnou prakticky cokoliv (Ať už Bitcoin nebo Céčka).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperinflace_v_Zimbabwe
S tím, že v té “nejlepší” době to ztrácelo 50% hodnoty denně.

Goodman

Mena je odrazem stavu ekonomiky daneho statu. Srovnávat zimbabwsky dolar s americkým dolarem je nesmysl. Americký dolar se fakt neznehodnoti o 50% za den. Zimbabwe bylo tou dobou v politickém rozkladu, nedostatek základních potravin a probíhající genocida bílých farmářů uvrhla zem do totálního chaosu a úpadku. Pád měny byl očekáván.
Btw kryptomeny taky dokáží spadnout o 50% za den. Takže když použiju tvoje přirovnání, tak kryptonenou můžu nazývat i Céčka.

okk

Šlo mi spíše o takový extrémní příklad toho, že i něco, na čem se shodneme, že (alespoň v počátku) bylo měnou/penězi (a oficiálně se tak tvrdilo až do samého konce), může být velmi těžko použitelné pro běžného uživatele, protože nedrží hodnotu, nemá smysl vyvěšovat ceny (protože jakmile je přepíšete, můžete na druhé straně začít znovu) a jako prostředek směny se velmi rychle stává těžkým (a to doslova, protože bednu bankovek nižšího nominálu může být výhodnější odnést do sběrny papíru něž do “směnárny”).

Čili pokud LZE nazvat měnou něco, co nesplňuje vůbec nic z toho, co by měla měna splňovat, lze mnohem snadněji nazvat měnou něco, co splňuje alespoň něco z toho.

Goodman

Jenže bitcoin to nesplňuje ani náhodou.Největší nevýhodou bitcoinu je paradoxně v jeho největší výhodě kterou měl mít. A to je finitni počet mincí. Představ si, ze všechny měny nahradí bitcoin. Jelikož počet lidí roste a stejně tak i životní úroveň, kdy si lidé mohou pořídit více věci. Jenže k tomu potřebuješ více mincí v oběhu. Jelikož nejsou, tak dojde k radikální deflaci. Úplně všechno začne zlevnovat ze dne na den. Budeš dostávat ray čím dál menší mzdu. Nakonec nedostanete žádnou. Protože ceny zboží budou klesat tak rychle, ze nedokáži zaplatit cenu nákladů, tak se nevyplatí podnikat. Nevyplatí se vubec investovat, protože nejvýhodnější bude držet hotovost. Hypotéky bude absolutně nedostupné, protože se snizujicim příjmem by jsi nikdy nedokázal dům splatit. Ekonomika na bitcoinu by se zhroutila. Bitcoin je podvod nic víc. Rozhodně není a nikdy nebude platidlem.

akuhtr

Proč by neměl dostat žádnou mzdu? Dělitelnost bitcoinu nemá tvrdý limit a lze ji zvednout jak na 1. vrstvě kde je to obtížnější, tak na druhé vrstvě kde už lze na LN posílat subsatoshi, ale i to by trvalo celkem dlouho než by bylo vyloženě nutné.

Zas proč by mělo dojít k radiální deflaci? K deflaci bude docházet, ale radikální? Je aktuální cenová inflace radikální? Neřekl bych. Proč by mělo docházet k radikální deflaci? To by došlo leda v případě přehřátí ekonomiky, ale tomu zabrání už ta mírná deflace. Inflace vede ke krizím (bez vnější příčiny), protože ničí přirozený zpětnovazební regulační mechanismus trhu.

Goodman

Dělením bitcoinu nezvetsis celkovy objem hodnoty mincí. Je to stejné jako bys udělal podhodnotu haléře. I kdyz vymýšlím třeba nano a na tisíc nano bude třeba na jeden halíř, pak celkový objem peněz nezmenis. Budeš je pouze rozdělovat na více částí. Jé to jako dělit koláč. Čtyři čtvrtiny jsou to samé co osm osmin. Chapes? A jelikož budou ceny zboží padat, pak se musí snížit ceny vstupů. A tím JE i plat. Proto v deflacnim prostředí lidé dostávají čím dál menší mzdy. A cim méně vydělávají, tím méně kupují. Deflacni spirála je začarovaný kruh. A jelikož zlá centrální banka nemůže zasáhnout do bitcoinu s monetární expanzní a regulovat tok hotovosti, tak nelze nijak napumpovat peníze do ekonomiky. Ta by se rok co rokzmensovala az by zkolabovala.

akuhtr

Ty nechápeš. Doslova jsi napsal “Úplně všechno začne zlevnovat ze dne na den. Budeš dostávat ray čím dál menší mzdu. Nakonec nedostanete žádnou” A to jsem vyvracel. Nikdy se nedostaneš do stavu aby nedostal žádnou mzdu, protože bitcoin je dělitelný a neexistuje nepřekročitelný limit dělitelnosti, tedy vždy dostane mzdu.

Deflacni spirála je problém, ale ne tak jak ty myslíš a ne pro bitcoin. Do deflační spirály se dostaneš s fiat měnou protože ta ti zaniká. Bitcoin tímhle problémem netrpí protože světe div se, není emitován dluhem a tak nedojde k radikální deflaci tím že si lidi budou půjčovat méně než kolik dluhu splatí čímž by zanikala měna v oběhu, čímž by rostla vzácnost měny a tedy i její hodnota.

Zlá centrální banka nemůže zasáhnout a tak nás nemůže dostat do situace kdy by deflační spirála hrozila, prostě proto že monetární ekonomika bitcoinu je chráněná před manipulací s měnou.

Goodman

Do deflace se dostaneš bud zánikem části oběživa, tak jak mj.pises, nebo prostým přírůstkem obyvatel nebo zvýšením produkce. Prostě jinými slovy, stejně peněz budeš rozpocitavat na více lidí a více zboží. Proto je konstantní počet bitcoinu pro ekonomiku obrovský deflacni činitel. K prudké deflaci by došlo téměř okamžitě po zavedení bitcoinu jako platidla.

3,14ranha

Jenže Zimbabwský dolar právě definici peněz velmi rychle pozbyl. Právě proto, že ztratil funkci uchování hodnoty. A pak ztratil i funkci zúčtovací jednotky – všechno se přepočítávalo přes stabilnější zahraniční měny (US Dolar, Euro).

Hardcore pravičáci tvrdí že penězi dokonce nejsou žádné Fiat měny (ani ty relativně stabilní a úspěšné).

Peníze plní v ekonomice tři základní funkce, kterými jsou: prostředek směny, zúčtovací jednotka a uchovatel hodnoty.

okk

Zrovna Bitcoin funkci uchování hodnoty docela splňuje (zejména v dlouhodobém horizontu), ale je pravda, že je stále příliš volatilní na to, aby se v něm běžně účtovalo (zatím to snad všichni přepočítávají na USD, EUR či u nás CZK). Co se týče plateb, tak na větší transakce to může být použitelné, ale pro běžné transakce nikoliv – zde to opět naráží na volatilitu a nepěknou vlastnost, že transakce nejsou levné (byť toto má řešení v podobě lightning.network).

Ivo Janáček

Bitcoin je klasické letadlo, až spadne, zbydou těm co jim zůstane jen oči pro pláč. Nemá žádnou reálnou hodnotu, jsou to jen vymyšlené výpočty, které jsou k ničemu.

PetrK

Tvoje peníze v bance jsou taky jen vypočtené :-). Viz povinné rezervy. Je to klasické letadlo. Stačí run na banky a všem zbydou oči pro pláč 🙂 Tedy alespoň těm, co mají hodně peněz :-). Trochu jsem si dovolil zaparafrázovat …

Goodman

Uchovatel hodnoty znamená nejenom neklesat, ale ani nerust. Proto bitcoin není a ani nemůže být měnou. Zkus zavřít oči a představit si, ze byl dolar zrušen a nahrazen bitcoinem. Růst ceny bitcoinu by znamenal extrémní deflaci – pokles ceny práce, zboží, nemovitostí no prostě všeho. Jakákoliv investice by postrádala smysl. Za chvíli by se se taková ekonomika zhroutila.

akuhtr

Nesnaž se předpokládat chování hodnoty bitcoinu po bitcoinizaci. Nejde ti to.
Růst ceny bitcoinu by totiž pak byl pouze o růst efektivity ekonomiky. Aktuální dlouhodobí růst je způsoben prosazováním se na trhu, ale logicky, když by nahradil dolar, tak by k růstu podílu na trhu stěží docházelo, když by už nahradil dolar. Takže extrémní deflace kterou strašíš ani nemůže být. Nějaká by dlouhodobě byla (krátkodobě i třeba inflace, podle stavu ekonomiky), ale rozhodně ne extrémní.

A ne investice by nepostrádaly smysl. Jen by byly regulovány zpětnovazebním mechanismem přes systém cen, aby se neinvestovalo do kravin který nenajdou zákazníky.

Goodman

Pletes si pojmy. Inflace neznamená snížení hodnoty měny vůči jiným měnám. Inflace znamená zvyšování cen (zvýšení všech cen, ne jedné komodity nebo aktiva). Deflace pak opak. Obojí ridis objemem toku hotovosti v ekonomice. Takže je jedno jestli máš jednu měnu na světě nebo tisíc. Při zachování objemu/počtu mincí nelze nikdy dosáhnout inflace. Ta by mohla nastat jedině v radikálním úbytku obyvatel, nebo po dramatickém hospodářském úpadku. Bitcoin je jasně deflacni nástroj.

PetrK

Inflace rozhodně neznamená růst všech cen. Může docházet k inflaci, přestože cena některých komodit klesá. Jde o průměr ve spotřebitelském koši. Momentálně nám poslední léta inflace roste, přestože, například, benzín klesl. To jen na upřesnění.
BTC nemůže nahradit jakoukoliv standardní měnu, dokud bude pořád co těžit a dokud bude tak volatilní, jako je dnes. Jestli bude nutné ho řídit na nějaké centrální úrovni si v současné době neumím představit => udělat si názor. Osobně ho z pohledu měny považuji za prostředek barterového obchodu. Jeho fundamentální cena stoupá a klesá s možností jeho použití. Jinak ke měně – Zlaťáky už nepoužíváme, zlaté rezervy v ceně vydaných peněz taky nemáme, takže důvěřujeme jakýmsi papírkům a kovovým plíškům, protože armáda a policie daného státu nám dává jakousi záruku …

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrK
akuhtr

Ne nepletu si pojmy. Dramatický hospodářský úpadek, myslíš jako když se na pár týdnů zavře půlka továren v republice a tak klesne množství zboží v oběhu? To by na inflaci dle mě stačilo a měly jsme to tu nedávno. Takže čemu nerozumím? Doslova jsem napsal “podle stavu ekonomiky”, což to zahrnuje.

Právě o to že “Obojí ridis objemem toku hotovosti v ekonomice” je problém. Máme fungující systém založený na zpětné vazbě. Pak přijde centrální plánovač který myslí že to zvládne líp, a problém je požár na střeše a chce to řešit tak to chce řídit ještě víc a tak na střechu nalije ještě pár litrů benzínu.

Goodman

Zavření ekonomiky během koronaviru není strukturální problém. Ekonomika se zavřela z důvodu zabránění šíření epidemie,nikoliv ze by ekonomice docházel dech. Při deflaci se stává nejlepší možnou investicí držení hotovosti. Investice nemají v tu chvíli smysl, protože vlivem poklesu cen výstupu nezaručuje návratnost vlastního kapitálu. Proto je deflace daleko nebezpečnější než inflace.

PetrK

Já to nenazývám měnou ani penězi. Je to jen investiční aktivum …

Goodman

Měna je prostředek směny viz.komentář 3,14ranha. Měna není investičním aktivem !!! Pokud pokladas bitcoin za investiční aktivum (jako většina příznivců bitcoinu), tak popiras jeho hlavní funkci jako platidla. Čili bitcoin nestojí jako platidlo za nic. Vidíš, vlastně jsi na to taky přišel.

PetrK

FOREX ?

Goodman

FOREX je trh s nulovým součtem. FOREX je směna měn. Měna není investiční aktivum. To ze se s ním dá spekulovat na věci nic nezmění. Zkus si představit, ze existuje jenom jedna měna, treba koruna, na světě. Zkus korunu investovat do koruny. Proto je měna zvláštním statkem. Pouze prostředkem směny zboží. Nic víc.

PetrK

Ehm. Jakékoliv obchodování je hra s nulovým součtem. To, co někdo vydělá, někdo jiný prodělá. FOREX je investičním aktivem a skládá se z měny, tedy ze dvou, takže je dvojnásobným investičním aktivem :-). Někdy si totiž můžeš vybrat, do jaké měny budeš investovat jakou měnou. Mohu investovat do dolaru, protože očekávám jeho růst. Dokonce ani nemusím investovat na kontrolované burze … To, že něco ve vymyšleném a čistě imaginárním extrémním případě neplatí, není argument, který by cokoliv potvrdil. Pokud si představím, že existuje jen jeden člověk, tak nedává smysl skoro nic.
To, že já nepovažuji BTC za platidlo, je můj subjektivní názor. Dva subjekty, které si spolu dohodnou výměnu zboží za BTC, budou mít jiný názor. To, že je jakákoliv nekontrolovaná kryptoměna silně volatilní a náchylná k sociálnímu engineeringu na tom nic nemění.
Není to tak dávno, co se obdobná věc stala s aktivem, které bylo (alespoň původně :-D) založené na fundamentu – GameStop. Prostě síla sociálních sítí v kombinaci s ovlivňujícím subjektem…

Goodman

To ale není pravda. Obchod s akciemi nemá nulový součet. Stejně tak obligace. Protože existuje dividenda a úrok. Zkus si něco nejdrive přečíst. Komodita, obligace, akcie a měny – se vším se da obchodovat, ale nejedná se o stejná aktiva. Je to stejné jako bych na stejný level kladl jablka a peníze jenom pro to, ze jsem dal kilo jablek za sousedovu pomoc s vymalováním bytu. Sice můžu “zaplatit” za službu jablky,ale to z jablek nedělá měnu.

Mário

Myslím že bol donútený to urobiť. A myslím že je to dobre. Tesla stále nie je v stave že by ustála veľký prepad príjmov. Ak by predávali za Bitcoin a niečo by sa stalo hodnota môže padnúť aj na nulu! Hlavný problém je že štáty ani centrálne banky nemôžu Bitcoin kontrolovať. Každý štát si občas potrebuje vytlačiť peniaze alebo ak by mena bol Bitcoin nič také by nemohol. Zatiaľ je to v očiach štátu iba okrajová záležitosť ale ak by výrazne začalo stúpať používanie musel by štát zakrocit. Takže buď si štát vytvorí vlastnú kryptomenu ktorú bude mať pod kontrolou alebo sa Bitcoin podvoli kontrole. Používať Bitcoin ako hlavnú menu by znamenalo kompletnú zmenu fungovania finančného sektoru čo je v podstate nereálne.

Goodman

Nedávno se strhla kritika Muska ze strany kryptonaivcu. Dokonce vzniklo hnutí na rušení objednávek vozů Tesla, aby ho potrestali za kacířství vůči bitcoinu. Ano, cena tvrdě spadla po Muskove tweetu, stejně jako obrovsky rostla po jeho chvalozpevu. Může to být snaha manipulovat s trhem? Možná ano. V každém případě to zcela evidentně dokazuje, ze bitcoin a jiných několik set dalších kryptomen jsou pouze gamblingem se skutečnými penězi, za které se tenhle nesmysl kupuje. Je zajímavé pozorovat nervozitu mezi kryptogamblery. Jelikož jediné co ovlivňuje cenu kryptomen je popularita (a s tim příliv nových skutečných peněz – bez nich se každá pyramida zhroutí ), jak dokáže jediný tweet, jediné slůvko zacloumat davem. Neb lacny dav tuší jak moc jsou sázky vysoko. Čili jak moc blízko se blíží prasknutí bubliny a pád a krach. A korunu vsemu nasazují rádoby odborné kryptoweby, jenž hlasaji držte bitcoiny za každou cenu, držte a neprodavejte i kdyz cena frčí dolů. Tohle je klíčové pro skutečné velké tradery, pokud chcete prodat, tak nesmíte mít konkurenci. Plebs musí držet krypta do úplného konce, jen tak mají velcí traderi šanci prodat za dobrou cenu. Neb je nutné si uvědomit, ze tenhle kšeft má nulový součet zisků a ztrát. Pokud ma někdo vydělat miliardu na kryptu, tak ji někdo musí ztratit. Tak hurá do kasina. Šance jsou stejné, ruleta náhody kdo co kdy tweetne se roztáčí.

Goodman

Máš pravdu. Údajně jenom bitcoin spotřebuje 1% světové spotřeby elektřiny. Takže to bude hodně drahé. Zejména když ještě pripoctu cenu za tezici zařízení a hodiny a hodiny promrhaneho času. Zajímalo by me srovnání s Las Vegas, Reno a Macao.

Radim

Navíc když si teď skládám nové PC, nekoupím grafárnu 🙁

akuhtr

No tu by sis nekoupil ani bez crypta. Čipy nejsou vůbec nikde. Crypto situaci s GPU lehce zhoršuje, ale není prvotní příčinou.

Teslichard
gamling ? ... hodl.
Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Teslichard
3,14ranha

Čistokrevný kokainový gambling. Je to mrhání výkonem počítačů (horší než počítačové hry – ty jsou alespoň zábavné, žerou mnohem míň elektřiny a hardware méně náročný na výrobu) a mrhání elektřinou nebetyčných rozměrů.

Často s rozměrem humanitární katastrofy, protože těžba se přesouvá do míst s absolutně nejnižší cenou elektřiny – kryptovykořisťovači tedy kradou elektřinu chudým domorodcům. Nejen diamanty dokáží být krvavé…

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem 3,14ranha
akuhtr

Čína jsou chudí domorodci?

3,14ranha

V číně umírá ročně několik set horníků při těžbě uhlí! A jen díky tomuto sice krvavému, ale levnému uhlí je v Číně dostupná elektřina i chudším venkovanům (na venkově pořád ještě žije necelá polovina čínské populace).

Všechny plány na ekologizaci elektřiny v číně (OZE+jádro) závisí na šetrném nakládání s vyrobenou eletřinou. Ani čína si nemůže dovolit plýtvat elektřinou (a tedy životy horníků a plícemi obyvatelstva) na neekologické blbosti.

akuhtr

A kdo rozhodne co je blbost? Centrální plánovač?

3,14ranha

Tak to nebyl moc fér argument, jako pravičáka mě to dokonce lehce urazilo. Schválně jsem totiž v poslední větě nebyl konkrétní. Ekologie by měla být založená na faktech, padni komu padni (nikoli na hlasitém hulákání že můj produkt je kůl a spása lidstva).

Osobně jsem přesvědčen že krypto v současné podobě (kromě toho že je to momentálně učebnicová finanční bublina) je taková neekologická blbost – argumenty už jsem zde vypisoval.

Kdyby se ten výkon raději použil na vědu (což dnes není problém – Folding&Home, BOINC) lidstvu by to prospělo tisíckrát víc ! O kolik by se dalo urychlit hledání léků třeba na COVID. Likvidace COVIDu by kromě záchrany mnoha životů znamenala ekonomické úspory v řádu bilionů.

akuhtr

Naopak, je to zcela fér argument. Protože jsou jen dvě možnosti. Buď rozhodne trh (pravicoví přístup), nebo centrální plánovač (levicoví přístup).
To že od stolu plácneš že je to blbost jsou znaky centrálního plánovače.

Bitcoin se snaží řešit problém centrálního plánování peněz které přináší obrovské problémy. Musel bitcoin vzniknout? Nemusel, pokud by se nerazilo centrální plánování peněz, nebo se neblokoval vznik volnotržní konkurence peněz státním násilím (viz. třeba liberty dolar).

Jinak ve své podstatě, která měna není bublina? Dolar, koruna? Ani náhdou. Každá měna je bublina, protože veškerá hodnota je čistě spekulativní. Ty ji nedržíš pro to aby jsi je spotřeboval, držíš je proto že spekuluješ že si za ně něco koupíš. Některé měny jsou rizikovější než jiné, ale stále jsou ve stavu bubliny a všichni doufají že nepraskne. Koruna nemá žádnou vnitřní hodnotu, na rozdíl od třeba zlata, ale to je také silně nadhodnocené a drží ho jen víra lidí protože užitná hodnota je malinká oproti ceně.

Ethereum hájit moc nehodlám a argument o vědě se na bitcoin už z principu nevztahuje. Bitcoin se netěží na GPU. Ale obecně mohu říct že ti nedochází jak významný milník je to, že máme prakticky nezměnitelnou historii transakcí a nezmanipulovatelnou měnu. Bitcoin je poslední nadějí této společnosti jak zabránit jejímu zhroucení kvůli bezceným státním papírkům.

Goodman

Měna se zásadně nedrží kvůli spekulaci. Měna je prostředek směny, který nahrazuje neefektivni výměnný obchod. Ty dle tebe bezcenné papírky určují směnný poměr mezi zbožím nebo službou. Měna jako taková není investice. Není komoditou, měna je prostředkem směny. Centrální banky odvádí dobrou práci. Inflace je nízká, nezaměstnanost stabilní a vklady proti úpadku pojištěné. Pokud se pod tvoji přezdívkou skrývá afghanec, jenž ma v afghánistánu makovou zahumenku, tak chápu potřebu anonymních převodů. Ale normálnímu člověku anonymní převody škodí. Zejména když se potřebuješ domoci práva vůči podvodu. Dokazování plateb v našem bezhotovostnim systému je dobře vymyšlený.

Adam Ř

Myslím, že spoušte lidem, co krypto používají jsou nějaké tweety ukradené, protoze neresej horizont týdnů, ale let

3,14ranha

Pokud řeší horizont let, tak to nejsou uživatelé (že by s tím DNES platili třeba pizzu) ale jsou to spekulanti nejvyššího kalibru kteří stejně jako Putinovo fanboys čekají už dlouhé roky na krach dolaru a vítězství zlatem krytého rublu 😀

Kdybyste měl pravdu, tak by kurz bitcoinu byl proti emocionálním, nebo bulvárním žbleptům daleko daleko odolnější. Rozhodně by cena pořád nelítala tam a zpátky o desítky procent v řádu dnů !

Lá-BUS

Tak hurá koupit Dogecoiny. Mluvím smrtelně vážně. Co si Elon zamane, to i dotáhne. A tím je i zvýšení ceny dogecoinu. I přes momentální výkyvy půjde vzhůru.

Goodman

Dodgecoin byl vytvořen jako parodie, jako vtip. Ostatně stejně jako ostatní kryptomeny byl i dodgecoin vytvořen z ničeho. Je sranda jak za nic, které si muže vytvořit každý trochu známý vizionář, lidé platí skutečnými penězi (padají i celoživotní úspory a prodávají domy). Je strašně škoda, ze můj broker zrušil možnost spekulovat s kryptem (jelikož očekává pád, a zároveň ručí za negativní zůstatek, tak dalsi kupovani krypta je pro brokera obrovský risk ).
Na dobre nacasovanem shortu by se dalo slušně trhnout.

Adam Ř

Doge coin byl vytvořen doslova z ničeho. U Bitcoinu bych to rozporoval, ten měl nějakou inovativní kryptografickou myšlenku

Martin B

Za rok Muska nadchne něco jiného a Dogecoin bude mít cenu 0.

Teslichard

do Dogecoinu pôjdem keď bude podporovať jeho vývoj a bude to mať zmysel. Zatiaľ mi slúži maximálne len ako štosovanie do satoshi

jano

medzy tým sa cena trošku vrátila …
a všimli ste si že cena akcie tesly za posledný týžden padla o cca 10% a tento rok o cca 30%

ono to celé sledovanie čo povie elon mi príde zvláštne

ja sa snažím bitcoin používať, platím za služby alebo tovar.
bitcoin nieje investícia

Radek.Mat

Podle mě se ukázalo že i Mask může bít dětinský. Už jen ty rádoby vtipné tweety související s kryptoměnami. 
A ta nedomýšlivost, jestli má Tesla působit ekologicky, nejde to dohromady z bitcoiny. Jestli bitcoin nahradí ekologická krypto měna, energie vložená do bitcoinu bude propálena naprosto zbytečně. Řeči o transformaci energií jsou dětinské. Ty argumenty že tam jsou i obnovitelné zdroje jsou absurdní, ta energie bude chybět jinde, a tam se bude kvůli nedostatku oze pálit uhlí. Nemyslím si že to Mask měl promyšlené a schválně hýbe trhem s bitcoinem. 

Pavel Riedl

Vzhledem k tomu, jak má prakticky vše promyšlené mnoho tahů dopředu, mi připadá pravděpodobnější, že ten kdo to nechápe, jsme my.

Teslichard

Presne takto som sa na to pozrel, nedivil by som sa keby Musk takto s pomocou Tesli si odskúšal volatilitu BTC, vystúpil z toho v fakt zaujímavý čas aj čo sa týka ceny BTC a teraz sa len pohodlne pozerá čo to spraví. Nemyslím si že Tesla znova začne príjmať akúkoľvek menu, na to si ešte počkáme, no mám pocit že toto Čo sa stalo nebola “náhoda”.

3,14ranha

To by byla ta horší možnost – to by totiž znamenalo že Elonovi nestačilo klepnutí přes prsty od regulačního úřadu když manipuloval akciemi Tesly. A že si koleduje o nášup.

… kdyby raději makal na všech rozdělaných projektech aby část z nich dokončil. Nikdo není nesmrtelný, ani neomylný.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem 3,14ranha
Goodman

Třeba to udělat musel. Tesla je v zisku jenom díky prodeji emisních povolenek a hazardu s bitcoiny. Co se týče těch povolenek, tak tuším Stellantis je jejich největší nákupčí. A ten se nechal slyšet, že díky produkci vlastních elektromobilů už nebude muset kupovat od Tesly žádné další povolenky. Takže Musk hledá rychlý způsob jak vydělat peníze. Pokud se Tesla opět dostane do kvartální ztráty, tak bude akcie na dvoustovkách dolarů na to šup.

3,14ranha

Ano, původně jsem to chtěl taky zmínit, ale nechtěl jsem se pouštět až na tak tenký led spekulací 😀

ony ty emisní povolenky jsou taky pěkně vykutálený finanční instrument – obchod s teplým vzduchem jak říkají pravičáci 😀