Hans Koenigsmann, jeden ze zakladatelů SpaceX, odstoupil ze své pozice, nahradil jej veterán z NASA

Počátek února přinesl kalifornské firmě SpaceX menší personální zemětřesení. Jeden z vedoucích představitelů firmy se rozhodl, že postupně předá své pravomoce svému nástupci a sám se pomalu stáhne pouze do role technického poradce. Tímto vedoucím představitelem, který začal ve svých 58 letech myslet na důchod, je dlouholetý šéf zajištění startů a viceprezident firmy Hans Koenigsmann.

Před nedávnem jsme mu věnovali na našem serveru životopisný článek, proto nyní jen stručně. Hans Koeingsmann pochází z Německa a v roce 2002 se stal jedním z prvních zaměstnanců firmy SpaceX, na personálním oddělení má jeho osobní karta číslo 7. Stál tedy s Elonem Muskem a dalšími u samotného zrodu této kalifornské společnosti. Hans a Elon se potkali poprvé v Mojavské poušti, když společně sledovali start sondážní rakety. Když se potom Hans ucházel o práci ve SpaceX, neodehrával se přijímací pohovor někde v kanceláři, ale Elon se stavil u Hanse doma.

Hans Koenigsmann na ostrově Omelek se svou rodinou a Falconem 1 (Foto: SpaceX)

Po tomto rozhovoru byl Hans najmut jako viceprezident firmy pro avioniku a jako čtvrtý technický zaměstnanec firmy. Do firmy přivedl i současnou prezidentku firmy Gwynne Shotwell, když zprostředkoval její setkání s Elonem Muskem. Hned po druhém startu Falconu 1 se Koenigsmann stal hlavním inženýrem startovních operací. V roce  2011 pak Hans povýšil na své současné místo viceprezidenta pro zajištění misí. Až donedávna tak měl na starost bezpečnost startů a letů raket. Je tedy jedním z lidí, kteří stáli u zrodu firmy a až do nedávných dnů šlo o jednoho z klíčových manažerů SpaceX. Jeho práce nebyla oceňovaná jen ve vlastní firmě, ale i v NASA. Ta jej v roce 2014 vyznamenala medailí Distinguished Public Service Medal, což je nejvyšší vyznamenání lidem, kteří významně přispěli pokroku NASA a zájmům Spojených států amerických. Na počátku letošního roku se však rozhodl, že nastává ten pravý čas předat své pracovní povinnosti jiným a přesunout se do role technického poradce kvality a spolehlivosti. Sám si vybral i svého nástupce.

Vlevo Hans Koenigsmann a vpravo William Gerstenmaier (Zdroj: CNBC)

Jeho následníkem není nikdo jiný než William Gerstenmaier, bývalý dlouholetý zaměstnanec NASA a člověk, který v rámci největší světové kosmické agentury po dobu 13 let vedl sekci pilotovaných letů. I jemu jsme v rámci našich profilů osobností věnovali článek. William Gerstenmaier odešel z NASA po dlouhých 40 letech na počátku roku 2020 a vzápětí byl najat jako konzultant firmou SpaceX. Po necelém roce práce pro SpaceX se však jeho role ve firmě výrazně rozšíří. Jedná se o výběr více méně logický, na světě neexistuje mnoho jiných lidí, kteří by o problematice pilotovaných letů a kosmických startů věděli více. Během posledních startů SpaceX bylo možné Gerstenmaiera vidět v řídicím středisku na pozici, kde normálně býval právě Koenigsmann.

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej

Tak už je jasné, prečo je táto raketová firma úspešná. Sú tam Nemci – Koenigsmann, Gerstenmaier…

Alois Tuhý

Tom Mueller…

Václav Procházka

Ale ten z SPX také odešel a působí už jen jako poradce…

Ivo Janáček

Tak možná proto používají SI + EM a Kanada, to dává smysl.

akuhtr
Kamil

Nechystá se letět do kosmu?

Fry

Hans bude chýbať, bol ikonickou osobnosťou v Space Exploration Technologies Corporation. Na druhú stranu sa čudujem výberu jeho nástupcu. Môže mať dlhodobé skúsenosti ale má už dosť rokov, nezdá sa mi veľmi perspektívny… snáď vedia čo robia .. 🙂

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Fry
Pavel Riedl

To bylo první, co mě napadlo. Problém s nástupnictvím budou za pár roků muset opět řešit.

Tom

Což v agilní firmě jako SpaceX asi není takový problém.

Adam Ř

Než jsem si to přečetl, tak jsem od pohledu špatně odhad, kdo koho nahrazuje. Ale je možné, že padesátník je o dost vycerpanejsi nez sedesatnik.

Ivo Janáček

Spíš bych řekl, že má vyděláno a už na to dlabe.

Václav Procházka

Nemyslím si, že by u Muska měl až zas tak vyděláno. S ohledem na to, kdy u SPX začínal, troufnul bych si odhadovat, že je to naprostý nadšenec, a že tam tak dlouho určitě nebyl kvůli vidině ohromného zisku…. A nepochybně je velice psychicky odolný, že v tom startupovém prostředí vydržel tak dlouho.
Osobně bych měl spíše obavy. Navenek to vypadá, že nyní má SPX už vše vyřešeno a už to nejhorší a nejnáročnější kolem F9 a CD je již hotovo a přichází čas sklízet ovoce. Z SPX však odchází člověk, který si tam plnil klukovský sen a byl velký nadšenec. Člověk, který měl na starosti bezpečnost startů a letů raket, nyní z SPX zahajuje strategický ústup? Proboha proč? Není první…. Co ví a čeho se obává? Proč mizí v době, kdy se plánuje první amatérská mise? Jak je to opravdu s tím CD a jeho bezpečností?

maiden

Vi jen, ze k veslu se dostali demokraticky silenci v cele s ekologickou lobby a vselijakym hnutim. Vypadnul bych taky, nez se hadat s psychopatama bez vzdelani…

Václav Procházka

Ekologická lobby neexistuje. Lobuje se kvůli businessu. Pokud se tvrdí, že je to kvůli ekologii, je to jen zástěrka, ve skutečnosti na případné “ekologické” změně někdo vydělá…. Jakékoliv hnutí nemá žádnou šanci, pokud za ním nestojí business. Koenigsmann se musel od začátku dohadovat s jediným psychopatem a sice s Muskem, takže je myslím hodně odolný:-) Všiml jste si, že se v politice USA s příchodem nového prezidenta prakticky nikdy nic nezměnilo, kromě rétoriky?