Mise NROL-76
<< | Informace | Články | Historie | Fotky | Videa | >> |
Základní informace
- Datum startu: 1. 5. 2017 13:15 SELČ
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Úspěšně proběhl 25. 4. 2017 ve 21:02 SELČ (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Utajený, spekulace o nákladu najdete v článku na Kosmonautix.cz
- Hmotnost nákladu: Neznámá (utajena)
- Raketa: Falcon 9 v1.2 (nový první stupeň číslo B1032)
- Cíl: Nízká oběžná dráha Země (zdroj)
- Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevnině (přistávací plošina LZ-1)
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- 1. mise SpaceX pro National Reconnaissance Office (NRO – Národní průzkumný úřad), který má na starosti výrobu a správu průzkumných (špionážních) satelitů Spojených států amerických.
- Veškeré údaje o družici i cílové orbitě jsou utajeny a nebudou zveřejněny.
- Při této misi došlo k pokusu o přistání aerodynamického krytu do moře. Podle neoficiálních informací kryt přečkal návrat atmosférou, přistál v moři a následně byl úspěšně vyloven v jednom kuse. Kryt prý přistál zhruba 6,5 kilometrů od cíle.
- Zpětně jsme se dozvěděli, že toto byla první mise, u které raketa disponovala horním stupněm typu Block 4, který umožňuje rychlejší tankování paliva a také je schopen mnohem delšího pobytu na oběžné dráze.
- Živý přenos u takovýchto misí bývá na žádost NRO obvykle ukončen krátce po oddělení stupňů, aby nedošlo k odhalení družice a bylo těžší odhadnout cílovou orbitu. Pro SpaceX toto byla první mise s utajeným nákladem, ale požadavek na omezený živý přenos byl stejný. Živý přenos pokračoval i po oddělení stupňů, ale od té doby sledoval pouze první stupeň a jeho pokus o přistání.
- Mise pro NRO mají tradičně poněkud neobvyklá loga. 🙂
- 33. start Falconu 9
- Vývoj data startu: březen → 16. dubna → 30. dubna → 1. května
Související články
- To nejlepší z mise NROL-76
- NROL-76: Spekulace o záchraně krytu a Blocku 4
- Nejtajnější mise v dějinách SpaceX (Kosmonautix.cz)
- Proběhl statický zážeh mise NROL-76
- Nový autodestrukční systém ušetří SpaceX peníze i čas
- Proč SpaceX někdy přistává na pevnině a jindy na moři?
- Historie přistávání a znovupoužitelnosti
Historie mise (časy jsou přibližné)
- 3. 5. 2017 19:55 – Podle článku na NSF SpaceX během této mise provedlo s horním stupněm test, při kterém jej nechalo po oddělení satelitu několik hodin na orbitě a poté úspěšně provedlo další zážeh vakuového Merlinu. Zajímavé je to proto, že horní stupeň doposud nebyl něčeho takového schopný (po určité době dochází k mrznutí paliva), takže SpaceX tímto nejspíš testovalo nějaké změny, které umožňují několikahodinový pobyt horního stupně na oběžné dráze. Mohlo by se jednat o změny potřebné pro znovupoužití horního stupně, nebo také pro přímé vložení satelitu na geostacionární dráhu (místo přechodové).
- 3. 5. 2017 11:48 – Mise NROL-76 byla v mnoha ohledech zajímavá a o dechberoucí momenty nebylo nouze. To nejdůležitější a nejzajímavější jsem shrnul v novém článku To nejlepší z mise NROL-76.
- 2. 5. 2017 14:48 – Mezi fanoušky se spekuluje, že během mise NROL-76 si možná odbyl premiéru první exemplář nové varianty Falconu zvané Block 4. Také se proslýchá, že SpaceX provedlo další pokus o záchranu aerodynamického krytu. Co je na tom pravdy? To se dozvíte v novém článku.
- 1. 5. 2017 15:57 – Elon Musk se podělil o sestřih z dnešního přistání. Video obsahuje několik nových záběrů včetně samotného přistání natočeného ze stejného místa jako CRS-10.
- 1. 5. 2017 13:49 – Elon Musk na Twitteru potvrdil úspěšné vynesení satelitu NROL-76. Zároveň upřesnil, že se rozhodl dát startu zelenou, přestože vítr ve vyšších atmosférických hladinách dosahoval hodnoty 98,6 % teoretického limitu rakety!
- 1. 5. 2017 13:25 – První stupeň Falconu 9 úspěšně přistál na LZ-1! Oficiální živý přenos tímto končí.
- 1. 5. 2017 13:23 – Úspěšný vstupní zážeh prvního stupně.
- 1. 5. 2017 13:18 – První stupeň provedl zpětný zážeh a druhý stupeň úspěšně odhodil aerodynamický kryt. Kvůli utajenému nákladu kamery sledují pouze první stupeň.
- 1. 5. 2017 13:17 – Úžasné záběry na oddělení stupňů!
- 1. 5. 2017 13:16 – Raketa překonala tzv. max Q, což je fáze letu s nejvyšším dynamickým namáháním.
- 1. 5. 2017 13:15 – ZÁŽEH!
Fotky
Videa
Česky komentovaný webcast od Kosmonautix.cz:
Oficiální webcast SpaceX:
Přistání prvního stupně (ze země):
Přistání prvního stupně (z pohledu rakety):
Statický zážeh Falconu 9:
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Mají zachráněný a prý neporušený aerodynamický kryt – tedy tu půlku, kterou zkoušeli zachránit…
Naprosto dokonaly prenos! Strasne moc s emi libila pozemni kamera! A ta separace druheho stupne, proste luxus. Nejzazivnejsi prenos…teda az po prvnim mekkem pristani a po prvnim znovupouziti 🙂
Mam preci jen dotaz, vzdycky pocitac prebiral kontrolu v case T -1 minuta, ale u tohoto startu jsem si vsiml, ze to bylo v case T -43 sekund, proc?
Sledoval jsem prenos vcera, kdyz byla kontrola prerusena v case T -52 sekund. Proslychalo se, ze slo o vadne cidlo na prvnim stupni. Ted jsem tady v komentarich cetl, ze slo o zavadu na druzici.
1) To pocitac prebira kontrolu i nad vynasenym predmetem a testuje ho?
2) Je mozne, ze preve kvuli zavade na druzici byl zpozden cas pocitacove kontroly?
Diky za odpoved
Závada na družici se týkala odkladu z 16. 4. na 30. 4., nikoli teď z neděle na pondělí (ale jedná se jen o spekulaci). Včerejší odklad byl opravdu způsoben vadným čidlem.
Aha, jo takhle, diky 😀
A s tim pocitacem, ktery se dnes spustil v case T -43 sekund a obvykle je to v T -1 minuta, se take pletu, nebo šlo o nějakou odchylku v grafice telemetrie?
Tomu bych žádnou důležitost nepřikládal. To, kdy se na streamu objeví telemetrie a kdy kontrolu nad startem přebere počítač, spolu pravděpodobně vůbec nesouvisí a je to jen náhoda, že obvykle obojí proběhne ve stejnou dobu.
no TOTO?
Ahoj, chtěl bych se zeptat, proč v současnosti nemohou startovat dvě rakety denně a proč, když startuje jedna, tak druhá má smůlu?
Je to kvůli tomu, že obsluha kosmodromu (range) je jen jedna pro celý komplex startovních ramp na východním pobřeží a překonfigurování z jedné rakety na druhou trvá zhruba dva dny. Takže když z Canaveralu odstartuje Falcon 9, raketa Atlas V odtamtud může odstartovat nejdříve 2 dny po něm. SpaceX ale nedávno přešlo na autonomní sebedestrukční systém, což tento proces rekonfigurace dost usnadňuje, takže časem by mělo být možné provést dva starty Falconu 9 z dvou různých ramp na Floridě v jeden den. Více informací o této problematice najdete v článku Nový autodestrukční systém ušetří SpaceX peníze i čas.
Druhým důvodem pak je, že momentálně trvá 1-2 týdny znovuzprovoznit rampu po každém startu. Dochází totiž k jejímu menšímu poškození, musí se provést kontrola apod.
wow díky za skvělou odpověď 🙂
Ví se důvod odkladu?
Prý nejspíš něco s družicí, ale jelikož ta je tajná, víc se asi nedozvíme. 🙂
Nebylo možné přesunout nějaký příští start (např. Inmarsat-5) na místo tohoto startu?
Kdyby byl odklad o dost delší, tak by se nad nějakým přehazováním misí dalo uvažovat, ale v případě dvou týdnů je to moc krátká doba, aby to vůbec stálo za námahu. Prohození misí není jen tak.
na foru kosmonautixu nedávno někdo psal, že podle testování v Texasu není vyloučeno, že by se mohlo jednat o variantu Block 4. Nemá někdo nyní aktuálnější info, jak by to tedy mohlo být?
Na Redditu se to taky řešilo. Mám pocit, že šlo o to, že v McGregoru byl se stupněm proveden delší testovací zážeh než obvykle, což vedlo ke spekulacím, že jde o zevrubnější testování prvního Blocku 4. Nabízí se však i možnost, že toto “poctivější” testování je požadavkem zákazníka NRO, který se SpaceX ještě neletěl a chce si prostě raketu lépe prověřit. Těžko říct, přijdou mi uvěřitelné obě možnosti.
super, díky za rychlou odpověď 🙂
a bude vůbec block 4? nepůjde se rovnou na B5?
Já myslím, že Block 4 poletí, ale tipl bych si, že ve službě bude jen pár měsíců a následně ho nahradí Block 5.