Kdy vyšle SpaceX do vesmíru první astronauty v lodi Crew Dragon?
V dalším přeloženém videu, které je výsledkem spolupráce mezi weby ElonX a VideaČesky.cz si hezky shrneme plány SpaceX na vyslání první lidské posádky na Mezinárodní vesmírné stanici. Video z kanálu Primal Space ukazuje, cestu SpaceX od prvních letů zásobovacího Dragonu přes představení modernizovaného Dragonu 2 a následné roky spolupráce s NASA na přípravách na demonstrační mise. Ve videu přijde řeč také na zrušené plány motorického přistávání kosmické lodi SpaceX a také je samozřejmě zmíněn konkurenční Boeing a jeho loď CST-100 Starliner.
Video už je přes půl roku staré, a tak termíny uvedené v něm už neplatí. Premiéry lodí Crew Dragon a Starliner byly od té doby opět odloženy, ale demonstrační mise se nezadržitelně blíží. Před dvěma týdny jsme informovali o tom, že premiéře lodi Crew Dragon hrozí další odklady, protože administrátor NASA Jim Bridenstine považuje lednový start za velmi nepravděpodobný a zároveň SpaceX i Boeing čeká podrobná bezpečnostní kontrola, která by mohla vše zdržet.
Od té doby se však k situaci vyjádřili další zástupci NASA i SpaceX a nakonec to možná nebude tak hrozné. Původně byl v plánu start 8. ledna, ale Hans Koenigsmann ze SpaceX nedávno řekl, že by mohlo dojít k menšímu odkladu do poloviny ledna. To se vyplnilo o pár dní později, když NASA oficiálně potvrdila nový termín startu 17. ledna. Důvodem odkladu je prý umožnit, aby před tímto startem stihl z ISS odletět Dragon z mise CRS-16. To je něco, o čem Hans Koenigsmann mluvil také. Vysvětlil, že SpaceX sice zvládne dvě souběžně probíhající mise s Dragonem, ale lepší by samozřejmě bylo mise oddělit, aby se firma mohla plně soustředit na demonstrační let nové lodi Crew Dragon.
Nicméně nový lednový termín startu nepilotované mise DM-1 považují za realistický i další zástupci NASA. Ředitel komerčních letů Phil McAlister 6. prosince řekl, že by se možná dal stihnout i ten 8. leden, ale že prý ještě zbývá dokončit spousta práce, která může termín ovlivnit. Pomocný ředitel lidského průzkumu Bill Gerstenmaier pak na stejné schůzi odhadoval start DM-1 na “konec ledna”.
NASA však na oficiálním blogu varuje, že je stále potřeba dokončit vyhodnocení připravenosti, všemožné analýzy hardwaru i softwaru apod. Ty budou probíhat v následujících týdnech a právě jejich výsledky můžou s termínem DM-1 hnout nejvíce. Co se týče hardwaru, McAlister z NASA prozradil, že SpaceX plánuje dokončit integraci prvního Crew Dragonu na Canaveralu do 20. prosince. To znamená, že loď určená pro DM-1 by mohla být kompletně připravena ještě před vánočními svátky. Prezidentka Gwynne Shotwell v listopadu prohlásila, že SpaceX plánuje provést zkušební vztyčení Falconu 9 i s Crew Dragonem na rampě do konce roku. Není však jasné, jestli to stále platí a bere se to jako součást zmíněného dokončení integrace lodi, nebo si budeme muset počkat do ledna.
Souběžně s přípravami DM-1 probíhá také výroba Crew Dragonů pro pilotovanou misi DM-2 (červen 2019) a ostrou misi USCV-1 (srpen 2019). Průběh příprav ukazují aktuální slajdy NASA:
Pro srovnání, Boeing plánuje nepilotovanou misi své lodi Starliner na březen, pilotovanou na srpen a první ostrou misi na začátek roku 2020.
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Hlavní je aby už letěli. Držím jim palce i u nohou.
Už se někde objevila informace, jaký bude letový profil Dragonu2 ? Bude pronásledovat ISS několik dní nebo se trefí na komoru, za pár hodin ?
Astronaut Doug Hurley řekl, že přílet bude trvat 6–24 hodin. https://www.elonx.cz/crew-dragon-ma-nekolik-nedoresenych-problemu-ale-zname-jmena-astronautu-ktere-dopravi-na-iss/
Díky, šest hodin v křesle by bylo snesitelných, demo napoví, nezbývá jen držet palce.
Ono, myslím si, že ten Dragon ještě není takový masakr, tím myslím čas vs prostor. Takové Apollo 7 či 8 na tom bylo hůř. Co jsem viděl v Brně tu kabinu Apolla, tak klobouk dolů, 6 m3 vs 10 m3 u Dragonu. A v tom Apollu tam a zpět letěli 6 dní, dokonce v Apollu 7 strávili skoro 11 dní. Ještě se dá použít jeden argument, toaletní:-). Obě lodi, jak Apollo, tak Dragon měli v sobě zabudovanou toaletu. Ale chudák takový Sojuz-TM5 po odstřelení orbitálního modulu na orbitě zůstal nejen bez jídla či pití, ale i toalety. Ta jaksi byla odstřelena taky, jelikož byla v orbitálním modulu. Narovinu si však přiznejme, v tom sojuzu měli ještě další potíže, které byly daleko horší.
Rozhodně budem držet palce.
Hádám, že kosmonauti asi nemohou trpět klaustrofobií.
To souhlasím.
Spíš jsem chtěl poukázat na to, že tento menší prostor musí být dost omezující pokud se týká čehokoliv. Nachlazení Wallyho Schirru tak nějak jaksi rozhodilo celý průběh mise. A zvracení Franka Bormanna muselo být něco podobného, ale tam z toho nevznikl problém. Ikdyž v duchu článku o průběhu Gemini 7 by se dalo říct, že Frank byl suchozemec, narozdíl od námořníků Lovella a Anderse. Narážím na ceduli Beat army. 🙂
Podle pořád zlaté Apollo oproti Gemini 7 a téměř 14 dnů v mini konzervě jako dvě sardinky. Z mého pohled nadlidský výkon a to nemluvím o některých tělesných potřebách…