Elon Musk o víře v boha, nebezpečích výpravy na Mars, hrozbě umělé inteligence a účelu společnosti Neuralink
Elon Musk poskytl krátký rozhovor pro pořad Axios, ve kterém mluvil o hrozbě umělé inteligence, účelu Neuralinku, víře v boha, náročném posledním roce a také jeho vlastní cestě na Mars. Pořad je možné vidět na televizi HBO, ale velká část rozhovoru je také k dispozici ke zhlédnutí zdarma na webu. Připravil jsem pro vás stručné shrnutí toho nejdůležitějšího. (Citace mohou být volně přeloženy, zkráceny či jinak upraveny.)
Umělá inteligence
- Mezi velké hrozby pro lidstvo patří jaderné zbraně, umělá inteligence a globální oteplování.
- „Lidstvo se nevyvinulo tak, aby bylo schopno přemýšlet o existenčních hrozbách. Umíme přemýšlet spíše v krátkodobém horizontu a o věcech, které se nás bezprostředně týkají. Lidi více trápí, že je někdo pomlouvá, než že umělá inteligence zničí lidstvo.”
- Umělá inteligence možná nevyhladí lidstvo, jen jej postupně vytlačí na nějaké malé území, podobně jako to my děláme se zvířaty, když nám překážejí.
- Už dnes je možné vytvořit vražedný dron s čipem na rozeznávání obličejů, který obsahují některé telefony. Jakmile dron najde kýženého člověka, doletí k němu a vybuchne. Pro něco takového nejsou potřeba nové technologie.
- „Dalším důvodem, proč umělá inteligence představuje hrozbu, je její schopnost vytvářet efektivní propagandu a ovlivňovat volby.”
- „Legislativa je pomalá a lineární, zatímco hrozba umělé inteligence je exponenciální. V takové situaci vždycky zvítězí exponenciála. To je ten hlavní problém.”
Neuralink
- Cílem Neuralinku je dosáhnout symbiózy s umělou inteligencí a demokratizace inteligence, aby nebyla jen v rukou států a velkých korporací. Umělou inteligenci není možné porazit, a tak je jediným řešením s ní splynout.
- Neuralink pracuje na rozhraní mezi elektrony a neurony na mikroúrovni. Mozkový implantát pro propojení s počítačem bude k dispozici zhruba za 10 let.
- „Když budou mít miliardy lidí k dispozici vysokorychlostní spojení s vlastní umělou inteligencí, všichni budou hyperchytří. Něco podobného vlastně máme už teď. Chytrý mobil je jakýmsi digitálním rozšířením nás samotných. V podstatě jde o terciární kognitivní vrstvu.”
- Neuralink po cestě za svým cílem vyřeší spoustu neurologických problémů, například Alzheimerovu chorobu nebo obnovu motorických funkcí po poranění páteře.
Tesla a osobní názory
- „Měli bychom podnikat takové kroky, které mají největší šanci zlepšit budoucnost lidstva. Jsem zastánce lidí, ale moje víra v ně byla během posledního roku docela otřesena.”
- Pro Muska to byl velmi obtížný rok. „Tesla byla ztrátová kvůli problémům s výrobou Modelu 3 a pokud by se nám je nepodařilo rychle vyřešit, Tesle hrozil konec. Firmu od smrti dělilo jen pár týdnů.”
- V tomto obtížném období Musk pracoval 7 dní v týdnu, spal v továrně. Nikomu to nedoporučuje, nikdo by podle něj neměl tolik pracovat, není to dobré. Je to těžké a bolestivé, ale musel to udělat, protože jinak by Tesla zemřela.
- Na otázku, zda věří v boha, odpověděl: „Věřím, že existuje nějaké vysvětlení pro tento vesmír, které by se dalo nazvat bohem.”
SpaceX
Podle Muska je 70% šance, že se osobně přestěhuje na Mars. „Aktuálně jsme [ohledně cest na Mars] dosáhli několika velkých pokroků, které osobně považuji za velice vzrušující.” Odmítá ale názor, že Mars představuje únik pro bohaté, a přirovnal to spíše k nebezpečným výpravám na Antarktidu na začátku 20. století:
Pravděpodobnost, že na Marsu zemřete, je výrazně vyšší než na Zemi. Bude to obtížné a je velká šance, že zemřete na cestě tam v malé plechovce putující vesmírem. A i když se vám podaří přistát, budete pak neustále dřít na stavbě základny a nebudete mít čas na zábavu. A i po tom všem pořád budete v nehostinném prostředí, takže je vysoká šance, že umřete. Myslíme si, že se budete moct vrátit, ale nejsme si jistí. Zní vám to jako únik pro boháče?
A proč by tedy na Mars vůbec někdo letěl? „Spousta lidí zdolává hory. Na Everestu umírá spousta lidí. Někteří lidé mají rádi výzvy.”
Segment o SpaceX je možné zhlédnout na stránkách pořadu Axios.
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Koukám, že Muskova vize ohledně nástupu umělé inteligence se shoduje s temnou předpovědí neurovědce Johna Lillyho, který pod vlivem ketaminu navázal komunikaci s vyššími bytostmi. http://seankerrigan.com/john-c-lilly-and-the-solid-state-entity/
I pokud tomu člověk nevěří, tak dává logiku pokračující exponenciální drancování přírody a exponenciální vývoj umělé inteligence pro kterou je optimální životní prostředí chlad a vakuum. Oboje se v tomto století nejspíše dál zintenzivní. Čapek měl ostatně v tomhle také pravdu, akorát, že mlokem je umělá inteligence.
Fascinuje mě, že vedle Tesly a SpaceX má Musk čas i na neuralink. Snad tato technologie časem umožní komunikaci s ostatními zvířecími druhy. To by byl panečku průlom…
Vakuum? Neřekl bych. Je to izolant. Na planetě s atmosférou dost daleko od hvězdy jsou lepší podmínky pro chlazení právě díky atmosféře.
OK, je možné, že ideální podmínky pro umělou inteligenci nejsou přímo vakuum, ale kyslík určitě elektronice nesvědčí.
Omyl, “mlokem” je islám a jeho bílí podporovači/omlouvači.
Takováhle témata sem prosím netahejte.
Tohle bych rovnou banoval, jestli to tu nemá vypadat jak na novinkach
Pane Melechine,
toto byl ojedinělý výstřelek; nemíním to sem tahat, jen mi to nedalo…
Pouze se domnívám, že s AI by byla rozhodně snadnější domluva než se mnou výše zmíněným “mlokem”. U něj je domluva už z principu nemožná.
Howgh. Odcházím chcípnout do houští.
To je hodně krátkozraký přístup. Všichni jsme lidé a planetu i kulturu si ničíme kolektivně. Existují sugestivní grafy o tom, jak nás muslimové populačně přečíslí. Důležité je si položit otázku, jak se muslimský svět změnil za 20 let. Kromě několikaprocentního přírůstku obyvatel a občanské války v důsledku ubývajících zdrojů nijak moc ne. A jak se změnil svět umělé inteligence za 20 let? Nepředstavitelně!
I kdyby v Evropě za sto let vznikl chalífát, tak pořád tu budou žít lidé se svými radostmi a starostmi, jenž potřebují podobné životní prostředí jako před tisícem let. Bude nás umělá inteligence za sto let potřebovat?
Zásadně nesouhlasím s kolektivní vinou “my lidé si ničíme planetu”. Třeba takový vegan, který se pohybuje zásadně na kole zatěžuje planetu mnohonásobně méně, než třeba 100kilový pojídač burgerů (který i na nákuo přes ulici jezdí autem). V něterých státech je dokonalý systém recyklace odpadu, v některých se bordel prostě sype do moře. Zatímco v severo-východní Asii, Evropě a Severní Americe klesá počet obyvatel, tak jinde masivně roste. Třeba v Africe bude za 100 let žít sedmkrát více lidí (zatímco v Evropě o třetinu méně než dnes). Extrémní porodnost je problém, protože za sto let bude jenom v Africe žít více lidí, než dnes na celém Světe. To je armagedon, z toho kontitentu zbude jenom poušť.
pavilek9258 nezvolil možná ta nejvhodnější slova, ale chápu co tím myslel. Daleko větší nebezpečí pro planetu je lidská demagogie a hamižnost. Stačí se podívat na historii lidstva. Během studené války jsme stáli na pokraji totální devastace. Chybělo docela málo. Nemám ani z poloviny strach z umělé inteligence jako z té lidské.
Všichni kdo se podileji na konzumu a materializmu přispívaji na ničeni a devastaci teto planety. Ekonomika je postavena na nekonečném rustu což je z pohledu logiky divné, protože zdroje jsou omezene. Lidé vyráběji spoustu zbytečnosti, které stejně po nějake době v lepšim případě skonči na skladce. Nezajimá je budoucnost v delších časových intervalech. Malý přiklad. V České republice se stale stavy silnice, domy a sklady. Každý rok co rok nové a nové je pravda, že někdy je to min někdy vic ale stale se stavy. Co myslite bude se stavět do nekonečna? Už ted je zastavěno přibližně 10 % uzemí ČR a postupuje to stale dal. Co bude za 20 nebo 40 let? To nikoho nezajima. Lidé se o to nestaraji. Hlavně, že mame na polich sklady. Tento přiklad se dá uplatnit na všechny lidske aktivity. Lidská hamižnost a nenažranost budou jednou zkázou tohohle světa a za všechno muže jeden z nejhoršich vynálezu lidstva a to jsou penize. Omlouvám se. Neni to moc k tématu ale nedalo mě nereagovat na Goodmanuv přispěvěk.
obavam sa ze to vnimate trochu moc romanticky. Pre dobrodruhov budu tie prve vypravy, ked pojde o zivot. Akonahle sa vybuduje infrastruktura, mars bude musiet byt lakavy pre beznych ludi, inak mozeme na koloniu zabudnut. No a bezni ludia opustaju domov spravidla kvoli lepsiemu zivotu (alebo ich niekto vyzenie).
Takze otazka znie – co take ma, alebo mal by mat mars, aby prilakal kolonistov? Mars neponuka zlate zily, urodne pozemky ani ropne vrty, takze jedine lakadlo co ma napada je uplne novy typ spolocnosti, resp. politickeho zriadenia. Take nieco je mozne iba na marse, pretoze na zemi nie je ziadna oblast uplne mimo dosahu pozemskeho establismentu…
Jelikož je Mars skalnata planeta bude mit stejne suroviny jako Zeme až na fosilni paliva.
ide o to, ako su tie suroviny ulozene. A to zavisi od geologie, ktora je na marse ina.
Ale povedzme ze tam budeme moct tazit – a co z toho? Vozit to na zem je ekonomicky nezmysel (ako EM raz poznamenal, ani keby ste z marsu vozili na zem cisty kokain by to ekonomicky nedavalo zmysel :D). Takze zase potrebujete kolonistov na marse, ktori by tie suroviny vyuzili, vtedy tam tazba dava zmysel. Skratka na zaciatku akejkolvek ekonomickej rovnice je clovek a jeho potreby. Ludia skratka musia mat nejaky zakladny dovod zit na marse. Vsetko ostatne je az potom.
Lide budou muset do vesmiru. Je to nevyhnutelne. Je lepši s tim začit ted nez bude pozdě. Možná se zdá, že je na to čas ale neni. Lidé tuhle planetu niči až moc rychle. Pokud to bude pokračovat součastným tempem za par desetileti vyhyne 60% živočišných druhu. Oceany budou vydrancovane bez ryb a plné odpadu. Deštné pralesy mizi zavratnou rychlosti a lidska populace roste šíleným tempem. Možná to zni až moc negativně ale neni je to bohužel tak.
To jsou absolutne nesmyslne, alarmisticke zvasty, ktere nemaji s realitou vubec nic spolecneho.
kravina, kravina a este raz kravina
aj keby sa vsetko to co tvrdis naplnilo tak stale budu podmienky na zivot cloveka na zemi o niekolko radov lepsie ako tie vo vesmire
a ty si myslis, ze za par desatroci dokaze musk postavit tolko rakiet aby odpratal miliardy ludi prec zo zeme aby nedoslo na tvoje predpovede? 🙂
Všichni jak tu jsme se máme na Zemi jak prasata v žitě, ale pokud hladovějícím lidem a že jich tu je požehnaně, nabídnete práci na Marsu, poletí, zvláště když třeba jeho rodina na zemi bude dostávat část mzdy. No a proč práce na Marsu? Třeba těžba surovin, bez komplikací s ničením přírody a vyvlastňováním pozemků. Stavění vesmírných lodí a létání někam dále, když už tam je menší gravitace … No a to může být relativně blízká budoucnost, nebo tak vzdálená, že bude nereálná. Rozhodně si myslím, že ze začátku, se tam budou plácat vědci jako v Antarktidě, jen tam bude o něco větší základna, protože bude potřebovat větší zázemí.
Nenávidím přešlapování na místě a tak ať to dopadne jakkoliv a Mars využijeme na to či ono nebo na nic, je to snaha o vývoj.
Světová ekonomika je postavena na růstu a tak můžeme dobývat Mars, nebo se uchýlíme k osvědčené praxi a budeme válčit. Obávám se, že na Mars se nedostaneme tak rychle, aby nevznikla potřeba světové války.
Škoda 🙁
ake suroviny tam budes tazit? a v com ich vyuzijes? dovazat ich na zem sa neoplati
Dost pochybuji, že tito lidé budou mít potřebnou velmi vysokou kvalifikaci na takovou misi. A jak již zde padlo, co s těmi surovinami budete dělat? Jak ty finance přelijete zpátky na zem?
Myslím, že Marek to myslel na filozofické úrovni. Na kolonizaci budou potřeba inženýři, na těžbu třeba ne, třeba stále bude schůdnější člověk – dělník než robot třeba ne. Ze surovin by se rovnou na místě stavěli třeba rakety. Ivo já Ti rozumím, ale koukáš na to očima dnešních možností a přitom “stavění vesmírných křižníků” atd. je relativně daleká budoucnost. Je jedno nakolik je to reálné či ne, ale prostě to nelze konfrontovat s dnešními možnostmi.
No kym tam zacnu chodit ty bezny ludia toho sa my uz nedozijeme. Tych prvych 1000 co tam dojde budu astronauti / inziniery pod dohladom nasa . Konieckoncov to je tak 10 letov bfr/shs len ich tam dopravit a dalsich 50 na dopravu materialu , zasobovania a strojov. Nehovoriac ze ked chcete stavat v narodnom parku mesto ochranari sa idu zblaznit tak si predstavte inu planetu a tu karantenu co tam nasa nariadi . Kym tam povola starty na nejaku velku vystavbu davam tomu tak 10 rokov iba cisty vyskum. Potom mozno v nejakej prisne vymedzenej karantennej oblasti na tych 1000 ludi
Ak nejaky vesmirny turizmus to skor budu hoteli na mesiaci. Bezne obyvatelstvo na marse je realne az potom co sa zteraformuje a to budu starocia. Elon musk sam raz povedal ze k tomu vedu dve cesty jedna pomala a jedna rychla. Ta pomala je cez biologiu a bude trvat starocia ta rychla je priviest tam atomovky a odpalit ich na poloch total recall style co uplne realne nevidim.
Kazdopadne mne ako beznemu cloveku bude stacit aj to ked sa raz do vesmiru pozriem v ramci letu s bfr vieden tokio
vraj teraformacia marsu a vraj len storocia? :):):):)
ako chces vytvorit magneticke pole pre mars? bez neho ziadnu teraformaciu nespravis lebo ti atmosferu odveje slnecny vietor
odfuknutie atmosfery s hustotou tej pozemskej trva radovo miliony az miliardy rokov. Takze viac ma trapi, ako tu martansku atmosferu zahustit. Silne pochybujem ze v polarnych ciapockach je tolko CO2, a aj keby ano, vzniknuta atmosfera by bola pre nas jedovata. Vacsinu nasej atmosfery tvori totiz dusik. A kde na marse zoberieme tolko dusika?
Nemuzu dat odkaz ale nekde jsem cetl e pokud bi tam nekdo udelal ted atmosferu slunecnimu vetru by trvalo nekolik milionu let nez bi ji ocesal-Ale bez zaruky.
Vetsi problem asi bude toxicita pudy
Ale prece v Total Recall nic nuklearniho neodpalovali- odparovali led -Nejspise k tomu pouzili jadernou energii ale vsechno bylo hezky v reaktorech 😉
Mars pro pracháče? Myslím si, že to Musk trefil naprosto přesně. Už vidím zástupy milionářů, sportovních a hollywoodských celebrit zhýčkaných luxusem, jak vyráží na cestu na Mars. A vůbec jim nevadí, že tam žijí se stejně bohatými lidmi, takže na obzoru není žádnej středostavovský nýmand, který by se o ně staral….. prostě billionare paradise.
Mars je vhodný pro dobrodruhy se sníženým pudem sebezáchovy. Pro lidi, kteří chtějí udělat něco velkolepého, které nebaví stereotypní životní styl typu 8hodin spánek, 8hodin práce, 2 hodiny jízdy z a do práce, 6 hodin volného času. Pro lidi, kterým už nestačí dovolená na konci světa. Mars je rájem pro ty, kteří chtějí posouvat hranice poznání každý den. Nemůžu si pomoct, já bych do takové akce šel.