Jak nehoda Sojuzu ovlivní testovací lety Crew Dragonu?

Během čtvrteční pilotované mise Sojuz MS-10, která mířila na ISS, došlo k nehodě ruské nosné rakety Sojuz během oddělení stupňů. Kvůli závadě musel být let přerušen a byl proveden nouzový balistický návrat lodi. Oba členové posádky, Američan Nick Hague a Rus Alexej Ovčinin, jsou naštěstí v pořádku. Nehoda však vyvolává otázky ohledně jejího dopadu na provoz ISS v následujících měsících a také provedení demonstračních misí nových soukromých lodí Starliner a Crew Dragon.

Mezinárodní vesmírná stanice je od roku 2000 nepřetržitě obydlena a nyní reálně hrozí, že vzhledem k okolnostem nastane období, kdy bude vesmírná laboratoř nějaký čas prázdná. Sojuz totiž v současnosti představuje jediný způsobem, jak lze dopravit astronauty na ISS a zpátky. A než se včerejší nehoda prošetří a podniknou se nápravné kroky, Sojuz nemůže na ISS dopravit nové lidi. Momentálně je na ISS 3členná posádka, která tam slouží od června a její návrat na Zemi byl plánován na prosinec. Její pobyt je možné prodloužit, zásob má ISS dost, ale problém je v návratové lodi. Ke stanici je momentálně připojen Sojuz, kterým tato trojice v červnu přiletěla, a taky se v něm mají vrátit. Jenže loď má jasně danou životnost a zástupce NASA Kenny Todd vysvětlil, že tuto konkrétní loď lze k návratu použít nejpozději v lednu.

Pokud by tedy agentury NASA a Roskosmos chtěly současnou posádku nechat na ISS déle, bylo by nutné jim doručit jinou loď. To by však samo o sobě nemusel být až takový problém. V prosinci měl letět další Sojuz s posádkou, takže hardware bude brzy připraven. Raketu by mělo být možné vyslat s prázdnou lodí, která by se automaticky připojila k ISS a stala se tak novým návratovám plavidlem pro současnou posádku stanice.

Následně se ale vše bude odvíjet od toho, kdy bude dokončeno vyšetřování nehody a Sojuz dostane povolení opět létat s posádkou. Nedá se odhadnout, jak dlouho bude vyšetřování trvat, ale určitě to bude několik měsíců. Zajímavé je, že šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin dnes prohlásil, že Hague a Ovčinin poletí na opravnou misi už na jaře příštího roku. Rogozin tedy evidentně očekává, že vyšetřování nehody bude hotové relativně rychle.

Otázka je, jak velkou důležitost budou NASA a Roskosmos přikládat tomu, aby ISS zůstala pokud možno obydlena bez přerušení. Kenny Todd z NASA na včerejší tiskové konferenci řekl, že ISS je schopna fungovat dost dlouho i bez posádky, ale osobně si myslím, že agentura bude spíše chtít, aby na stanici pořád nějaká posádka byla. Jednak by byla škoda, aby se přerušila 18letá šňůra nepřetržitého pobytu lidí ve vesmíru, a jednak by prázdná ISS nejspíš zdržela testování nových soukromých lodí od Boeingu a SpaceX. Kenny Todd z NASA totiž na včerejší tiskové konferenci upřesnil, že během testovacích misí nových lodí Starliner a Crew Dragon musí být na ISS přítomna posádka, která bude sledovat probíhající dokování.

První demonstrační mise Crew Dragonu (DM-1) je plánována na leden 2019, takže pokud současná posádka opustí ISS v prosinci podle původního plánu, první let Crew Dragonu by musel být odložen, dokud se na stanici nedostane nová posádka na znovuzprovozněném Sojuzu. Pokud by však NASA chtěla vyřídit demonstraci Crew Dragonu a zároveň nechce výrazně prodlužovat pobyt současné posádky na ISS, je teoreticky možné, že by DM-1 mohla být mírně urychlena, aby se stihla ještě do konce roku. Ostatně, zástupci SpaceX i NASA se nechali slyšet, že plánují být na DM-1 plně připraveni už koncem roku, ale tehdejší rozvrh aktivit na ISS umožňoval provedení mise až v lednu. Tento rozvrh bude kvůli nehodě Sojuzu otevřenější, takže je teoreticky možné, že by DM-1 mohla proběhnout během prosince, prázdný Crew Dragon by na ISS zůstal třeba dva týdny, vrátil se, a současná posádka by pak mohla odletět v lednu v Sojuzu, ve kterém v červnu přiletěla.

Crew Dragon určený pro misi DM-1 na Mysu Canaveral v červenci 2018 (Foto: SpaceX)

Co se týče druhé demonstrační mise Crew Dragonu (DM-2), na které už má letět také 2členná posádka, momentálně je plánována na červen 2019. Je to zároveň první reálná příležitost, kdy můžou Američané sami dostat na ISS své vlastní astronauty například v případě, že se vyšetřování nehody Sojuzu protáhne, nebo se nedej bože dojde k závěru, že Sojuz už nesmí nikdy letět s posádkou. V takové situaci by možná NASA chtěla DM-2 přepracovat z krátké zkušební mise na plnohodnotnou několikaměsíční misi, aby se co nejvíce zkrátila případná mezera v obydlení ISS způsobená nehodou Sojuzu. Přesně takové řešení NASA zvažuje pro druhou demonstrační misi Starlineru a agentura se nechala slyšet, že to samé by mělo být v případě potřeby možné provést i u Crew Dragonu. Otázka je, kdy nejdříve by SpaceX a NASA mohly takovou misi připravit. Vše navíc závisí na úspěšném provedení DM-1 a také testu únikového systému Crew Dragonu. Ten má být proveden mezi DM-1 a DM-2 a využije loď z první demonstrační mise, která tedy musí ještě projít procesem renovace. Případný odklad DM-1 tedy může vést k odkladu DM-2. Nicméně DM-2 téměř určitě neproběhne dříve než v létě, ať už jako zkušební let nebo plnohodnotná mise.

Sečteno a podrtrženo, napadají mě následující varianty:

  1. DM-1 proběhne v prosinci, posádka ISS se vrátí v lednu a stanice zůstane pár měsíců neobydlená. Novou posádku přiveze Sojuz nejdříve na jaře nebo Crew Dragon nejdříve v létě.
  2. Pobyt současné posádky ISS bude prodloužen o několik měsíců, Roskosmos pošle novou návratovou loď (prázdnou). Novou posádku přiveze Sojuz nejdříve na jaře nebo Crew Dragon nejdříve v létě. Teoreticky nevznikne mezera, během které bude ISS neobydlená.
  3. Posádka opustí ISS v prosinci/lednu a DM-1 bude odložena, dokud Sojuz na stanici nedopraví posádku novou. ISS bude několik měsíců neobydlená.

Nehoda Sojuzu bude mít dopad také na zásobovací mise lodí Progress, Cygnus a Dragon. Na konec října byl plánován start rakety Sojuz se zásobovací lodí Progress, ale mise byla odložena, dokud se nevyšetří včerejší nehoda. Ruské pilotované i zásobovací mise totiž využívají skoro stejnou raketu Sojuz. NASA už však nabídla pomoc Rusku pro případ, že bude potřebovat na ISS dopravit nějaký náklad. Na listopad jsou totiž plánovány zásobovací mise lodí Cygnus i Dragon a NASA nabídla vyhradit část nákladového prostoru pro Roskosmos. Avšak jak už jsem zmínil, stav zásob na ISS je podle Kennyho Todda velmi dobrá, takže se nejedná o nikterak akutní problém. Navíc posádka na ISS je nyní menší, než měla být, takže rezervy vydrží ještě déle.

Tip: Podobná situace s nutností provést balistický návrat lodi Sojuz nastala v roce 1975. Nedávno o tom psal Jirka Hadač v článku o únikových systémech.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda

Jen bych chtěl podotknout,že v popisku pod fotkou je astronaut Hague a ředitel Rosskosmosu Rogozin a ne kosmonaut Ovčinin,ale jen pro pořádek.

Jiří Hadač

Mimochodem, tady se ukazuje, ze jednostranna zavislost na cemkoliv, ci monopol jedne firmy neni dobry. Jedna havarie a je problem. Velice me to mrzi, abyste mi rozumeli. Zpetne lze jen pochvalit NASA za vyber vzdy minimalne dvou kontraktoru v tech vsech programech. Samozrejme prutahy ve vyvoji pilotovanych prostredku taky byly spatne. NASA dostala lekci po STS-107 a zjevne se z ni poucila. Neberu ted do uvahu SLS a vcerejsi clanky verge a spol o SLS.
Snad se najde problem rychle a zase se bude letat.

Marcel

Napada ma jedna otazka, co ak by predca len astronauti opustili iss v decembri/januari, DM1 by bola odlozena a potom by zistili ze sojuz uz nebude moct letiet z posadkou, Co by sa stalo potom? Iss by bola tym padom neobsaditelna nakolko je podmienka pri DM1 aby bola pritomna posadka na ISS pokial tam ale nebude ziadna tak spravia co?

samo

Poprosia Čínu o jednu kópiu soyuzu, ShenZhou ktorá má prakticky totožný dokovací systém (ak nie kompatibilný) ako IDSS ktorý je na ISS jeden pripravený aj keď nepoužitý zatiaľ 😀

peter

treba rozlisovat medzi nosnou raketou sojuz a kosmickou lodou sojuz
s kosmickou lodou ziadny problem nebol takze shonzhou im je zbytocna

peter

autor clanku a aj ty zapajate priliz fantaziu lebo nieje nic co by co i len v najmensom nasvedcovalo ze by sojuzy-fg uz nemohli nikdy lietat s posadkou
konkretne tento typ nosnej rakety mal doteraz 65 letov a toto je prvy neuspesny let takze ide o velmi spolahlivu raketu a spekulovat o tom ze uz nikdy nebude moct letiet s posadkou je uplne mimo realitu

Pavel Riedl

Deadlock. No, tipuji, že by pro tento případ povolili uzdu.

Starman

Chcem sa opytat jednu otazku tykajucu sa pisania clankov. Mohli by ste pri uvadzani mesiacov pisat aj slovensky resp. Anglicky ekvivalent? Napr. cez pomlcku alebo zatvorku. Verim, ze by to mnohym slovenskym citatelom usetrilo par preklikov na googli. 🙂 Cesky jazyk je v tomto smere velmi poeticky, ale akosi sa mi nedari zapamatat si vsetky mesiace naspamat. Ale mozno som jediny, kto ma s tym tazkosti. V takom pripade tuto spravu kludne ignorujte. Nakoniec este velka vdaka za super clanok 🙂

Robert

Respektujeme to a nikto tu nikomu nekaze co ma robit :). Ale, ked ku mne pride host z inej krajiny tak mu rad vyhoviem nech sa citi dobre a neodbijem ho ze tu sa pije pivo tak budes pit len pivo.

Yokotashi

Uvadet dvoje nazvy mesicu by podle me zcela rozbilo stylistiku a nedalo by se to cist. Nicmene ceske nazvy mesicu jsou zcela nestandardni a sam jsem vzdy zavidel Slovakum, ze se nemusi ucit extra nazvy mesicu, kdyz se uci treba anglicky.

Nastesti existuje nekolik reseni, jak zaridit, aby se vlk nazral a koza zustala citelna.
1. misto kazdeho nazvu mesice pouzit link. Treba do Wikipedie. Popis linku bude originalni jmeno mesice ve spravnem tvaru, aby pasovalo do vety, ale link samotny povede treba sem: https://en.wikipedia.org/wiki/July (napsal bych sem primo kod, ale nechci, aby to redakcni system interpretoval nejak spatne). Dokazu na to napsat skript, ktery to do textu doplni, ale muselo by se to provest v UNIXovem shellu.
2. Kdyz se podivate sem: https://what-if.xkcd.com/ zjistite, ze na najeti mysi na odkazy (napriklad [1]) se zobrazi popis. Nevim, jak presne to je udelane (nejakym javascriptem), ale pujde to najit. Najet mysi na mesic v cestine a zobrazi se anglicky/slovensky/cislem.

Marcel

Ja som Slovak a popravde az do upozornenia na to ze mesiace su pisane po cesky som si to vobec neuvedomil. Cesky dabing mas dnes skor na tretine televizii co idu v telke. Nemyslim si ze to je taky problem si to zapametat sak ich je len 12 =)

peter

ja myslim, ze rozumiem cestine dost dobre, casto sa stava, ze si ani neuvedomim, ze nieco citam alebo pozeram v cestine, ale tie zatracene mesiace sa mi zapamatat nejak nedari 🙂 spolahlivo rozoznam prvych 5, este potom ako tak cerven s cervencom viem, ze je to jun jul, ale nie vzdy sa mi to hned asociuje, ze ktory je ktory ked to citam/pocujem
a tie dalsie to je uz pre mna spanielska dedina a ked som sa ich nenaucil za 36 rokov pochybujem, ze sa ich niekedy naucim 🙂

Yokotashi

Nepoznam jestli ctu cesky, nebo slovensky. Dokud nenarazim na nazev mesice :-). Nastesti pro me jsou Slovenske mesice standardni ve vetsine evropskych jazyku, takze to nakonec dam dohromady. Nejdriv si na prstech odpocitam ty anglicke/slovenske a pak – pokud mi nestaci cislo – nasleduje odpocitani ceskych.

Asi jsem v tomto ohledu nejaky dis-kreten :-), ale co uz.

Robert

Tiez mi to vadi a vobec sa v tych mesiacoch neorientujem.

Jiří Hadač

Ja si slovenske nazvy mesicu prekladam pres anglictinu 🙂

Tomáš

To je tak těžký naučit se 12 slov?

peter

je 🙂

Zdeněk

Tak to jsem zvědavý jak to dopadne. Snad to posune DM-1 k prosinci.

JacobSG

Já bych si spekulativně tipnul, že chyba bude někde v zanedbání výroby urychlovacích bloků. Někdo to prostě odfláknul, Rusové na to brzo přijdou a budou se snažit najít viníka, jsem zvědavý na koho to budou chtít tentokrát hodit. Sojuz je desítky lety prověřený systém, takže tohle bude opravdu problém ve výrobě.

samo

Bloky nie problém podľa aktuálnych informácií nastal na centrálnom stupni kde ma ventil pustiť kyslík aby poštuchol odpadávajúce stupne trom pustil na štvrtom sa ničo pokazilo.

peter

omyl, problem bol v jednom z blokov na ktorom sa neotvoril ventil

Ales

To prece porad neznamena ze problem nebyl ve vyrobe 😉

peter

o com tocis? sa pozri na com som reagoval, samo tvrdil ze problem nebol v blokoch ale v centralom stupni na ktorom sa neotvoril ventil, ja som mu odpisal, ze problem bol v postrannom bloku lebo tam je ventil ktory odpusti kyslik a tym odtlaci tie bloky od centralneho stupna a ty prides s tym, ze to neznamena, ze problem nebol vo vyrobe, pricom o tom ci bol vo vyrobe alebo nie sa tu nejednalo 🙂

Jiří Hadač

Hlavní věc je, že ikdyž selhala nosná raketa Sojuz FG, tak loď Sojuz MS-10 fungovala na jedničku a provedla svou práci perfektně. Jsem rád, že jsou v pořádku.
Osobně s tebou naprosto souhlasím, taky si myslím, že přes proklamaci automatického provozu stanice ji budou chtít mít trvale osídlenou, proto myslím, že dojde na možnost č. 2. Pokud to tedy samozřejmě půjde.
Pak už mě napadají jen takové daleko bláznivější možnosti.
Rozhodně bude záležet na tom, jestli ona závada rakety je něco, co je stejné jak u Sojuzu FG, tak u Sojuzu 2.1. Doufám, že ne.

MartyMcFly

Čím se Sojuz “pokazí” za pár měsíců, když jen kotví u ISS. Jak pak chtějí lítat k Marsu, když to bude ještě delší čas ?

Stewex

Sojuz používá korozivní palivo. A po uplynutí určité doby (jestli se nepletu 200dní od naplnění) nemůže výrobce zaručit že to nebude mít vliv na loď. Při letech na Mars bude použito jiné palivo nebo jiný materiál pro nádrže ventily atd.

Blonďák

Není pravda, viz https://www.youtube.com/watch?v=QMUJ004Dr8Q
(palivo je korozní, ale koroze trvá déle, problém je, že časem samo ztrácí “kvalitu”)

Blonďák

(a je to 250 dní 😉 )

Pavel Dvořák

Palivo je korozivní. Stěny nádrže mu vydrží vzdorovat omezenou dobu.

Jiří Hadač

Podle pár dní starého článku na NSF je limitujícím faktorem rozklad peroxidu vodíku, který se používá pro reorientaci návratového modulu při reentry. Dle autora by mohlo dojít k vzniku bublin v potrubí, zásobujícím orientační motorky. A pak by nemohlo dojít k řízenému návratu na zem, ale k balistickému, což by se asi posádce dost nelíbilo.
Teoreticky je dle článku možné prodloužit pobyt sojuzu u ISS, ale protože neexistují žádné možnosti, jak změřit, jak daleko rozklad pokročil, je tato varianta dost nepravděpodobná.