Proběhl statický zážeh prvního Blocku 5 v rámci mise Bangabandhu-1

AKTUALIZACE (5. 5. 03:10): Statický zážeh proběhl 5. 5. v 01:25 SELČ a SpaceX následně potvrdilo, že raketa je v pořádku, ale termín startu bude upřesněn později.

Statický zážeh před misí Bangabandhu-1 (Foto: Tom Cross)


Na pátek 4. 5. je plánován statický zážeh na floridské rampě LC-39A v rámci příprav na premiérový start nové raketové varianty Falcon 9 v1.2 Block 5 během mise Bangabandhu-1. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.

Tento konkrétní statický zážeh stojí za pozornost především proto, že to bude poprvé, co veřejnost spatří Block 5, tedy značně vylepšenou variantu rakety Falcon. Jedná se o stupeň B1046, který po zkoušce poletí na misi Bangabandhu-1, při níž bude vynesena bangladéšská družice. Block 5 obsahuje spoustu změn kvůli certifikaci pro lety s lidskou posádkou a také kvůli výrazně snazší znovupoužitelnosti. Cílem SpaceX je u této varianty dosáhnout toho, že první stupeň bude schopen zhruba 10 startů bez oprav a dlouhých inspekcí mezi jednotlivými misemi. Celkem by pak měl stupeň zvládnout až 100 startů, ale k tomu budou potřeba průběžné rozsáhlejší renovace. (Více informací o Blocku 5.)

Falcon 9 ve variantě Block 5 během vývozu na rampu před misí Bangabandhu-1 (Foto: Elon Musk)

Za zmínku také stojí skutečnost, že se jedná po dlouhé době o další misi na rampě LC-39A, která za poslední půlrok hostila “pouze” premiérový start Falconu Heavy.

Co je to statický zážeh?

SpaceX před každým ostrým startem provádí generálku, při které prověří všechny prvky rakety, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je několikavteřinové zažehnutí všech motorů Merlin na prvním stupni rakety. Počítač přitom ověří, že motory fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

V tomto článku vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Časové okno, během kterého by měl zážeh proběhnout, začne v pátek v 18:00 SELČ a potrvá 8 hodin.

Ostrý start mise Bangabandhu-1 je zatím plánován na 7. 5. 22:06 SELČ, ale podle některých zpráv se očekává odklad o pár dní. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

Aktuální informace

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JANSA JAROSLAV

Ovšem administrava NASA nezůstane sama a něco si najdou jak lety s lidskou posádkou utnout. Řada členů Kongresu USA je znepokojeno technologií čerpání paliva do nosných raket firmy SpaceX, které mohou být v budoucnu využívány i pro pilotované kosmické lety. Používaná novátorská technologie je v rozporu se standardními procedurami používané v NASA. Původcem obav kongresmanů je zřejmě exploze nosné rakety Falcon 9 v září 2016 při čerpání paliva před statickým testem.

P. Roth

Jo, to bylo určitě ono.

P. Roth

Proč je na fotkách i druhý stupeň, přijde mi, že na fotkách předešlých verzí tam nebyl.

JANSA JAROSLAV

To nevypadá dobře SpX není v NASA a tak není brána jako partner ani jako konkurent ale jakoby Elon Musk byl někde v Gronsku a ne v USA. Správně by měli kopat za jeden tým a ne kopat do Elona jako do nepřítele.

Zdeněk

Taky mám takový pocit . No podniky co měly monopol, nestíhají konkurenci SPACEX. A spolupracovat- ti by jim spadly zisky. To je alespoň můj pocit.

Ivo

V NASA není nikdo, je to agentura pro kterou firmy pracují na základě jejich požadavků. A je pravda, že Boeing a další mají asi docela obavy z toho, že silný finanční proud z NASA brzy začne vysychat. Jenže když ono to bylo tak fajn, když NASA platila a my se mohli flákat…