Nové kontrakty SpaceX: Grant z Texasu, dalekohled NASA, družice SXM-10, zakázka od Astranis a další

V rámci dnešního přehledu nových zakázek SpaceX se budeme celou dobu pohybovat pouze na území USA. Nejprve se podíváme na novou zakázku od NASA na vynesení dalekohledu NEO Surveyor a pak zamíříme do soukromého sektoru, který si objednal hned dva nové starty raket Falcon 9. Tradiční částí našich přehledů kontraktů jsou i různé méně jisté informace. Dnešní spekulace se však budou týkat misí, jejichž starty má SpaceX již smluvně zajištěné. Na samotný závěr zavítáme do státu Texas, jehož zástupci se rozhodli přispět SpaceX na výstavbu základny Starbase.

Začneme dalekohledem NEO Surveyor americké agentury NASA, který má pracovat v libračním bodě L1 soustavy Slunce-Země. Dalekohled samotný je určený k hledání blízkozemních asteroidů a komet, například pro případ, že by mohly ohrožovat naší planetu. Dalekohled má mít průměr 50 cm a pracovat bude v infračervené části elektromagnetického spektra. Cílem mise NEO Surveyor je detekce alespoň dvou třetin blízkozemních těles o velikosti alespoň 140 metrů. Jde o poměrně nákladnou misi, kdy jen částka na vývoj a stavbu dosáhne 1,2 miliardy dolarů a dalších 100 milionů dolarů zaplatí NASA za vynesení sondy raketou Falcon 9. Start by se měl uskutečnit v září roku 2027 z východního pobřeží USA.

Umělecká představa dalekohledu NEO Surveyor (Zdroj: NASA/JPL)

Nyní přejdeme k zakázkám soukromých firem a začneme u společnosti Astranis, která se specializuje na stavbu menších družic určených k práci na geostacionární dráze. Pokud v případě této společnosti hovoříme o malých družicích, znamená to, že ve srovnání klasickými několikatunovými geostacionárními družicemi staví satelity s hmotností přibližně 400 kg. Díky nízké hmotnosti je firma Astranis schopná družici vyrobit za několik měsíců namísto tradiční doby několika let. Pro své klienty společnost doposud postavila a vypustila celkem pět družic a pracuje na stavbě dalších. Na jejich dopravě na oběžnou dráhu Astranis spolupracuje prozatím výhradně se SpaceX. První družice firmy Astranis s názvem Arcturus odstartovala jako sekundární náklad na Falconu Heavy v květnu 2023, nicméně dva měsíce poté selhala. Druhou misi Astranis Block 2 vynesl Falcon 9 na konci loňského roku. Třetí start (Block 3) si firma Astranis objednala před pouhými několika dny a plánuje opět použít osvědčený Falcon 9. Mise by se měla uskutečnit koncem letošního roku a vyneseno při ní bude celkem pět družic pro zákazníky z Thajska, Mexika a Filipín. O tom, že Block 3 bude vynesen Falconem 9, se hovořilo již v srpnu loňského roku, nicméně tehdy nešlo o oficiální informaci.

Srovnání velikosti tradiční platformy pro geostacionární družice s malou platformou MicroGEO společnosti Astranis (Zdroj: Astranis)

I poslední nový kontrakt dnešního přehledu pochází ze soukromého sektoru, a jak už to poslední dobou bývá, nepřišel s ním žádný kosmonautický server, ani stránky výrobce družice či zákazníka. Zakázka vyplynula ze žádosti SpaceX o povolení testovat družici SXM-10 v budově pro přípravu nákladu a také na rampě SLC-40 nebo LC-39A. Vlastníkem družice je americká vysílací společnost Sirius XM, která zajišťuje rádiové vysílání pomocí satelitů a internetu více než 30 milionům posluchačů v Severní Americe. Společnost v současnosti provozuje celkem 7 družic na geostacionární dráze (GEO), nicméně družice XM_3 bude brzo vyřazena. Nejde o první zakázku, kterou SpaceX od této firmy obdrželo. V minulosti již vyneslo celkem tři družice – SXM-7 v roce 2020, SXM-8 v roce 2021 a SXM-9 loni. SXM-10 bude tedy čtvrtým startem SpaceX pro firmu Sirius XM. Start by se měl uskutečnit v červnu letošního roku. Cena za start nebyla zveřejněna, jak bývá u komerčních zakázek zvykem.

Start mise SXM-9 (Foto: SpaceX)

V další části našeho přehledu přejdeme k projektům, u kterých se původně zdálo, že budou jen součástí sdílených misí Transporter. Nicméně ve světle novějších informací to vypadá, že půjde o samostatné starty. Jako první přichází na řadu mise TRACERS (Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites), což je dvojice malých družic, jejichž provozovatelem bude kosmická agentura NASA. Projekt spadá pod SMEX (Small Explorers), tedy program malých družic, jejichž rozpočet nesmí překročit částku 120 milionů dolarů. Družice samotné mají pracovat v páru a budou na oběžné dráze studovat interakci slunečního větru se zemským magnetickým polem.

O tom, že obě družice budou vyneseny na Falconu 9, víme již od září 2023 a na této informaci se prozatím vůbec nic nezměnilo. Mělo se jednat o sdílený start a vzhledem k cílové heliosynchronní dráze (SSO) se ale předpokládalo, že družice budou součástí některé z misí Transporter. Poslední měsíc se však objevují na fórech NASA Spaceflight zprávy o tom, že NASA si zřejmě objednala u SpaceX vlastní sdílený start, jehož součástí budou družice TRACERS jako primární náklad. Objevují se také odhady možných spolucestujících, přičemž nejčastěji je zmiňována družice SPRITE, určená ke studiu ionizujícího záření galaxií a supernov. Co přesně poletí na této misi bychom se každopádně měli dozvědět velmi brzo – dle současného plánu mají družice TRACERS startovat v dubnu letošního roku.

Umělecká představa družic TRACERS (Zdroj: Millenium Space Systems)

Zdrojem další spekulace je opět fórum NASA Spaceflight a server Next Spaceflight. I tentokrát půjde o náklad pro americkou NASA, při kterém má být vynesena malá družice TSIS-2, která by měla pomoci lépe pochopit vliv Slunce na zemskou atmosféru. Družice je pokračovatelem řady družic různých jmen, které podobná měření provádí nepřetržitě již od roku 1978. Kontrakt na vynesení TSIS-2 získalo SpaceX v prosinci roku 2023 společně se zakázkami na vypuštění řady dalších malých družic, v jejichž případě se jednoznačně mluvilo o sdíleném startu. Proto jsme i v případě této mise a díky cílové dráze SSO předpokládali, že i ona bude součástí některé z misí Transporter. V době získání kontraktu se termín startu časově kryl s misí Transporter-14.

Umělecká představa družice TSIS-2 (Zdroj: NASA)

Od října 2024 se však objevují velmi silné náznaky, že sice půjde o spolujízdu, ale družice TSIS-2 bude hlavním nákladem samostatné mise a připojí se k ní další spolucestující. Jednoznačně jimi budou dva 6U cubesaty, které vhodně doplní měření družic TSIS-2. Prvním z nich je spektrometr CubIXSS určený ke studiu koronárních emisí v rentgenovém spektru. Druhý cubesat SunCET má pak snímat Slunce v oblasti extrémně ultrafialového záření. Posledním cestujícím, který se patrně k této doposud vědecké misi přiřadí, je deset komerčních družic firmy Kepler Communications. Ta plánuje na oběžné dráze vytvořit konstelaci z celkem 18 družic, které mají umožnit zákazníkům na nízké oběžné dráze datový přenos rychlostí až 2,5 GB/s. Nesených nákladů však pravděpodobně bude více, akorát zatím nebyly oznámeny.

Umělecká představa sítě Kepler na oběžné dráze (Zdroj: Kepler Communications)

Dnešní článek zakončíme na území státu Texas, který se na počátku února letošního roku rozhodl přidělit hned pěti kosmonautickým firmám granty v celkové výši 47,7 milionů dolarů na podporu projektů, jako je výstavba zařízení nebo vývoj kosmických lodí. Granty získaly firmy Blue Origin, Firefly Aerospace, Intuitive Machines, Starlab Space a SpaceX. Společnost Elona Muska z celkové částky obdržela 7,5 milionů dolarů určených na výstavbu zařízení pro vertikální integraci Super Heavy / Starship na texaské základně Starbase. Mělo by tedy jít o novou montážní halu, o které se proslýchá, že bude ještě větší než stávající budova přezdívaná Megabay.

Prototyp Super Heavy B13 během převozu ve Starbase (Foto: SpaceX)

Rozhodně si nemyslím, že získaná částka umožní tuto stavbu financovat zcela, ale firma SpaceX se jistě nezlobila, že tyto peníze obdržela. Navíc je nutno si uvědomit, že Texaská grantová agentura, která finance přidělovala, obdržela 284 žádostí od 140 organizací v úhrnné hodnotě 3,46 miliardy dolarů, takže jednoznačně lze říci, že SpaceX ve výběrovém řízení dopadlo lépe než 98 % všech uchazečů.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře