Česká republika uzavřela dohodu s Vast Space ohledně potenciální mise s českým astronautem
Firma Vast Space si u SpaceX nedávno objednala dva starty kosmické lodi Crew Dragon, čímž si chce zajistit dopravní kapacitu pro budoucí návštěvní lety na ISS. Ač firma nemá prozatím jistotu, že se mise uskuteční, sjednává si pro ně také i možné pasažéry. Jejím jediným prozatím známým potenciálním zákazníkem je Česká republika, které nová dohoda může umožnit uskutečnění kosmického letu Aleše Svobody v rámci projektu Česká cesta do vesmíru.
Firma Vast Space je americký start-up, který byl v roce 2021 založen americkým miliardářem Jedem McCalebem s cílem vyvinout orbitální stanice s umělou gravitací. Svůj provoz firma zahájila v září 2022 a už v květnu následujícího roku oznámila, že plánuje vypustit svou malou orbitální stanici Haven-1 o délce 10,1 m, průměrem 3,8 m a hmotností 14 tun. Pro vypuštění stanice si zajistila i nosič Falcon 9 s tím, že stanice bude vypuštěna v roce 2025. Současně si společnost Vast Space objednala i jeden start pilotované lodi Crew Dragon, která by nedlouho po zprovoznění stanice měla k Haven-1 dopravit i první posádku. Pokud jde o stanici samotnou, ta bude mít pouze jeden dokovací port, a na druhém konci stanice se bude nacházet velké prosklené okno. Motory pro udržování oběžné dráhy a manévrování stanice zajistí firma Impulse Space bývalého zaměstnance SpaceX Toma Muellera. Dle oficiálního videa níže to vypadá, že společnost Vast Space na výrobě stanice velmi usilovně pracuje. Nejsem však schopen upřímně odhadnout, nakolik je reálné, že se start stanice opravdu uskuteční v druhé polovině roku 2025, jak je momentálně v plánu.
Tím však současné plány společnosti Vast Space nekončí. V únoru 2024 firma oznámila, že se hodlá ucházet o možnost dopravovat návštěvní posádky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), které povoluje agentura NASA. Ta původně plánovala umožnit takovéto komerční lety na ISS dvakrát ročně, nicméně v praxi došlo vždy pouze na misi jedinou. Je také nutno podotknout, že pro každý návštěvnický let NASA vždy vyhlašuje výběrové řízení. Všechny doposud vypsané konkurzy vyhrála americká firma Axiom Space, přičemž se dá říct, že ve výběrovém řízení neměla takřka konkurenci. První mise Ax-1 proběhla v dubnu 2022 a do dnešních dnů se uskutečnily celkem tři pilotované návštěvnické lety na ISS. K prozatím poslední schválené misi programu, Ax-4, má dojít letos na jaře.
Aby se ale společnost Vast Space mohla reálně ucházet o návštěvnické mise na ISS s pořadovými čísly pět a šest, uzavřela před několika dny dohodu se SpaceX na dva starty pilotovaných kosmických lodí Crew Dragon. Nebyly však zveřejněny žádné termíny ani finanční podmínky kontraktu. Z dostupných informací vyplývá, že pátá návštěvnická mise by se měla uskutečnit na konci roku 2026 a mise šestá až po ní. Není však jisté, že Vast Space vyhraje výběrové řízení alespoň jednu z nich.
Navíc jedna věc je zajistit si potřebná letová místa na palubě kosmické lodi a druhá je, kde vzít pro tuto misi posádku. I na tomto bodě Vast Space usilovně pracuje, je totiž v jednání s vládními organizacemi různých zemí, nicméně neuvádí další podrobnosti. Jedinou zemí, o které tak doposud víme, že s ní má firma uzavřenou předběžnou dohodu, zůstává Česká republika. Dohoda byla podepsána v listopadu 2024 a týká se potenciálního partnerství a zajištění podpory českého kosmického průmyslu. Dlužno podotknout, že jde již o druhou dohodu, kterou Česko v posledních měsících uzavřelo s některou ze společností, které chtějí dopravovat astronauty na ISS. Podobnou úmluvu uzavřela naše země loni i s firmou Axiom Space.
V článcích, které dohodu Vast Space s ČR komentují, se objevují jednoznačné informace o tom, že tato smlouva může umožnit budoucí kosmický let Aleše Svobody, záložního člena oddílu astronautů ESA. Vast Space výslovně uvádí, že Aleš Svoboda může být buď členem jedné z návštěvnických posádek ISS, nebo může zamířit na plánovanou stanici Haven-1 firmy Vast Space. Pokud jde o samotného Aleše, ten nedávno úspěšně dokončil první ze tří částí svého výcvikového programu. Trénink trval sedm týdnů a zahrnoval základy biologie a fyziologie s důrazem na adaptaci těla na stav beztíže, výcvik v zimě, nácvik výstupů do volného prostoru i mediální trénink. Aleš si o svém výcviku dělal pravidelné zápisky, které pak zveřejňoval server Kosmonautix.cz v rámci série článků. Tím však Alešova příprava na kosmický let nekončí, bude v ní pokračovat v druhé polovině tohoto roku a poslední tréninkový blok absolvuje na jaře 2026. Pokud by tedy firma Vast Space vyhrála výběrové řízení NASA a pátý návštěvnický let k ISS by se uskutečnil v její režii, není vyloučeno, že by Aleš mohl být na palubě tohoto Crew Dragonu, který navštíví ISS. Bude ale dobré si narovinu říct, že prozatím nebyly zveřejněny žádné oficiální termíny.
Společnost Vast Space souběžně vyvíjí také pokročilejší a větší stanici Haven-2, kterou mají vynést na oběžnou dráhu rakety Falcon Heavy a Starship, ale na tu si posvítíme v nějakém budoucím článku.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Ještě bych doplnil info, o kterých mluvil Andrew Feustel. Start Haven-1 je reálnější až na jaře 2026. První návštěva by měla startovat do 3 měsíců od vypuštění. V plánu jsou celkem 4 expedice po 10 dnech v průběhu asi dvou let.
Na přímou otázku Andrew odpověděl, že je dost pravděpodobné, že bude velitelem některé z misí a nejraději by letěl s Alešem na ISS.
Jsem kosmicky nerd a fandim vsemu co se tyka vesmiru.
Ale jsem zdrzenlivy co se tyka letu A. Svobody a nevidim duvod, proc by to melo byt financovano z rozpoctu. Kdyby se jednalo o nejakou prulomovou misi tak super, ale aby vyletel na ISS/Haven a tam provedl vedecke experimenty (zatrasl zkumavkami a zapsal barvu roztoku) tak v tom smysl moc nevidim.
Z meho pohledu je super pritazeni pozornosti mladych lidi k prirodnim vedam, ktere by mohla publicita vyvolat.
Ale neslo by tu miliardu vyuzit lepe, napriklad podporou 1000 studentu pri studiu na top univerzitach a potom vytvorenim takovych podminek, aby se vratili zpatky nebo aby se plne zapojili do programu ESA apod?
“Z meho pohledu je super pritazeni pozornosti mladych lidi k prirodnim vedam, ktere by mohla publicita vyvolat.” … ano a to je přesně to o co tu běží. A o další stovky a tisíce studentů a vědců, kteří se budou podílet na přípravě právě těch experimentů (třesení zkumavkami), které by měl Aleš na starosti provést (a které mimochodem nikdo z jiných zemí pro nás dělat nebude, protože má co dělat pro svou zemi).
A miliarda je v konečném efektu hluboko pod rozlišovací schopností rozpočtu ( i když se to soukromé osobě může zdát jako obrovská částka). Je to mimochodem 100 Kč na osobu v rámci ČR.
Fotbal je skvělá hra, ale nebylo by lepší místo účasti na mistrovství světa podpořit turnaje žactva? Ale kluky baví fotbal, protože vidí hvězdy na MS.
A těch 1000 studentů přírodních věd přitáhne Alešův let, ne ministerské mudrování.
Stát (min.dopravy) se snaží najít firmy, které budou cestu spolufinancovat, aby se mohly na obezne draze provest experimenty, ktere jim neco obchodne prinesou. Urcite to nebude 100% naklady, ale ukazky a vyklad z obezne drahy pro zaky a studenty ‘live’, o to bychom stat meli a s timto financovanim ja tedy problem nemam.