Mise Bandwagon-2

Informace Streamy Články Fotky Videa Aktuálně

Základní informace

  • Datum startu: 20. 12. 2024 12:53 SEČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Statický zážeh: Ne vždy je prováděn (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: Prozatím neznámý počet družic pro různé zákazníky
  • Hmotnost nákladu: Neznámá
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň zatím neznámého čísla)
  • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (LEO)
  • Startovní rampa: SLC-4E (Vandenbergova kosmická základna, Kalifornie, USA)
  • Pokus o přistání stupně: Ano, na pevninské plošině LZ-4

Podrobnosti a zajímavosti

  • Primárním cílem tohoto startu je vynesení řady malých družic pro různé zákazníky podobně jako v případě sdílených misí Transporter.
  • Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Umožňuje malým zákazníkům dostat za rozumné peníze jejich družice na oběžnou dráhu a SpaceX tím získalo velký podíl na trhu vynášení malých nákladů. Až do roku 2023 nabízelo zákazníkům sdílené starty primárně na heliosynchronní dráhu. Tyto mise mají název Transporter a do dnešních dnů se jich uskutečnilo celkem jedenáct. Bylo při nich vyneseno 954 malých družic a dalších nákladů pro platící zákazníky.
  • V srpnu 2023 se SpaceX rozhodlo svou nabídku rozšířit, nový typ misí dostal název Bandwagon. Podstata je stejná, za nízkou cenu je vynášena řada malých nákladů, nicméně cílová dráha má nižší sklon (45°). Dle SpaceX jde o druhou nejžádanější dráhu mezi zákazníky. Stále více se totiž rozšiřují řady zákazníků, kteří se zabývají dálkovým průzkumem Země a chtějí primárně posílit své pokrytí v oblastech Asie či Blízkého východu. Proč tomu tak je? Pokud je družice vynesena na polární oběžnou dráhu, přelétává sice nad celou Zemi, nicméně těchto družic musíte vynést více. Tyto družice se totiž část své pracovní doby nachází nad oblastmi, které vás prostě nezajímají. Když ale vaše družice budou létat na dráze se sklonem 45°, pokryjete menším počtem družic hustě zalidněné oblasti zemské pevniny.
  • Při startech tohoto typu si SpaceX účtuje za každý vynesený náklad přibližně 275 tisíc dolarů, pokud má hmotnost nižší než 50 kg. Když dojde k překročení tohoto limitu, za každý kilogram navíc zákazník zaplatí 6500 dolarů. Zákazník si navíc může připlatit za různé dodatečné služby. Vše lze snadno objednat přes jednoduchý e-shop. Pokud bychom si cenu chtěli vyjádřit v dolarech za jeden kilogram, v srpnu 2023 platilo, že za kilogram vyneseného nákladu zaplatí zákazník 5500 dolarů. Nicméně, nejde o žádnou fixní částku. SpaceX ji plánuje každý rok navýšit o dalších 500 dolarů. Zároveň stále platí, že i kdyby cena za vynesený kilogram dosáhla částky 10–12 tisíc dolarů, i tak by SpaceX bylo schopno ovládnout podstatnou část trhu vynášení malých nákladů.
  • Než SpaceX vyhlásilo tento program, musel si zákazník zaplatit vyhrazený start kupříkladu na malé raketě Electron společnosti Rocket Lab, aby svůj náklad dostal na dráhu se středním sklonem. Raketa Electron je sice relativně levná, i tak však za její start zaplatíte 7,5 milionů dolarů. Program Bandwagon je tedy přímým konkurentem těchto malých nosičů.
  • Jde o druhou misi programu Bandwagon. První start tohoto typu se odehrál v dubnu 2024 v rámci mise Bandwagon 1. Vyneseno při něm bylo 11 družic pro různé zákazníky.
  • Na rozdíl od první mise programu tato odstartuje ze západního pobřeží, z rampy SLC-4E na Vandenbergově kosmické základně.
  • Jen část zákazníků kontaktuje přímo firmu SpaceX. Ostatní zájemci o vynesení družic v rámci sdílených misí často využívají různé prostředníky. Cesta na oběžnou dráhu pomocí těchto prostředníků sice může být o něco dražší, ale zákazník samotný se kromě platby a dodání svého nákladu pak již nemusí o nic starat. Tito prostředníci pak shromáždí náklady a umístí je na vlastní vypouštěč nebo orbitální tahač.
  • Vypuštění 22 družic při této misi zajistí firma Exolaunch. Cubesaty představují 15 z nich a zbylých 7 tvoří mikrodružice. Majitelé těchto družic pochází z celkem sedmi různých zemí: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Džibuti, Finsko, Mongolsko a USA.
  • Pro české čtenáře bude nejzajímavějším nákladem celé mise třináctá česká družice – LASARsat. Stojí za ní čeští středoškoláci z týmu LASAR, který byl oceněn odbornou porotou v soutěži Conrad Challenge konané v americkém Houstonu.
    • Jde o tzv. 1U CubeSat, tedy družici ve tvaru krychle s délkou strany 10 centimetrů. Jeho hmotnost je 1,2 kilogramu a o stavbu se postarala firma Spacemanic. Bude umístěn na oběžné dráze s výškou přibližně 550 kilometrů a sklonem 45,5° vůči rovníku s oběžnou dobou 96 minut.
    • LASARsat je vybaven několika přístroji, jejichž primárním úkolem bude ověření předpokladů využití laserových aplikací při řešení problému kosmického smetí. Na palubě se tak nachází například fotodiody, které jsou navržené pro zaznamenávání a měření charakteristiky laserového paprsku vyslaného ze Země. Díky nim bude možné zjistit, jak atmosféra ovlivňuje průchod paprsku a o kolik se sníží jeho energie. Dále tu jsou koutové odražeče, které odrazí paprsek zpět na Zemi, nebo plazmový detektor (Langmuirova sonda). Ten bude zaznamenávat ionizaci v okolí družice v důsledku dopadu laserového paprsku. Na CubeSatu se také nacházejí 2 dozimetry pro měření radiace v okolí, LED diody, jež budou zvyšovat jasnost družice a budou tak pomáhat s rychlejším a přesnějším optickým zaměřením. Samozřejmostí je i kamera určená pro snímkování Země a zkoumání vlivu dopadu laserového paprsku na optický systém.
    • Mimo jiné má LASARsat také popularizační účel. Cílem je probudit v mladých lidech, především studentech základních a středních škol, nadšení pro kosmonautiku a zvýšit povědomí o problematice kosmického smetí. I z toho důvodu bude družice vysílat na radioamatérských frekvencích a kdokoli s potřebným vybavením tak bude schopen přijímat telemetrii.
  • Přehled nákladů, které poletí na této misi, najdete v našem samostatném přehledu. Zde zmíníme jen pár těch zajímavějších:
    • Tři 30kg družice firmy HawkEye 360  určené ke sledování námořní, pozemní a letecké dopravy. Družice se po vypuštění stanou součástí konstelace, která v současnosti čítá již 30 družic.
    • Dvě 11kg (6U) družice Tomorrow S3 a S4 si nechá vypustit společnost Tomorrow.io. Družice mají sloužit k poskytování celosvětových dat o počasí s nízkou latencí pro numerické i dlouhodobé předpovědi počasí.
    • Družici Jackal si nechá vypustit společnost True Anomaly. Satelit váží 275 kg a jeho primárním účelem je inspekce jiných družic na oběžné dráze. Družice je schopna manévrovat, přibližovat se k jiným objektům, kontrolovat jejich činnost a fotografovat je.
    • Projekt 425 je označení, pod kterým jihokorejské ministerstvo obrany zahájilo v roce 2018 realizaci projektu, jenž má za cíl vypustit do vesmíru vlastní špionážní družice. Těmi by Jižní Korea mohla kontrolovat bezpečnostní hrozby svého nevyzpytatelného severního souseda. V rámci Projektu 425 bude postupně do roku 2025 vypuštěno celkem pět družic. Jako první byl v prosinci 2023 vynesen elektrooptický a infračervený teleskop EO/IR Sat-1. Zbylé čtyři družice budou vybaveny radarem se syntetickou aperturou. Při misi Bandwagon-1 byla vynesena první radarová družice s nepoetickým názvem 425 Project SAR Sat 1. Při této misi poletí druhá družice v pořadí, tedy 425 Project SAR Sat 2.
  • Přistání prvního stupně Falconu 9 by mělo proběhnout na pevninské plošině LZ-4 v Kalifornii.
  • SpaceX se při této misi pravděpodobně pokusí o záchranu aerodynamických krytů. Loď GO Beyond pro tyto účely bude umístěna v Tichém oceánu, aby kryty vylovila po jejich přistání do vody.
  • Vývoj data startu: listopad 2024 → 3. prosince 2024 → 20. prosince 2024

Související články

Fotky

Videa

Video o družici LASARsat:

Rozhovor o družici LASARsat:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře