Mise SES-10
<< | Informace | Články | Historie | Fotky | Videa | >> |
Základní informace
- Datum startu: 31. 3. 2017 00:27 SELČ
- Startovní okno: 150 minut
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Proběhl 27. 3. 2017 ve 20:00 SELČ (podrobnosti najdete v samostatném článku)
- Primární náklad: Družice SES-10, která bude mimo jiné zajišťovat signál satelitní televize pro oblast Latinské Ameriky. Družici vyrobila společnost Airbus Defense and Space, má plánovanou životnost 15 let a disponuje jak elektrickým (iontovým) pohonem pro udržování pozice, tak i klasickým pohonem na kapalná paliva pro dosažení kýžené orbity. Více informací o satelitu najdete ve videu níže nebo v článku na Kosmonautix.cz.
- Hmotnost nákladu: 5281,7 kg
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 3 (již jednou použitý první stupeň číslo B1021)
- Cíl: Přechodová dráha ke geostacionární dráze (35 410 km x 218 km, 26,2°)
- Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na plovoucí plošině OCISLY v Atlantiku
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- 1. mise s již letěným prvním stupněm Falconu 9 (původně letěl na misi CRS-8 v dubnu 2016, načež přistál na plovoucí plošině OCISLY).
- Společnost SES získala výměnou za ochotu použít již letěný první stupeň slevu z ceny startu (výše slevy nebyla zveřejněna, ale proslýchá se, že to bylo kolem 30 %).
- Rekordní přistání prvního stupně – stupeň před přistáním vynesl satelit vážící skoro 5300 kg na GTO, zatímco dosavadními rekordmany byly mise JCSAT-14 a JCSAT-16 s nákladem o hmotnosti zhruba 4700 kg.
- SpaceX slíbilo společnosti SES pár kousků rakety v případě úspěšné záchrany prvního stupně. SES si je chce vystavit v zasedací místnosti.
- Steve Jurvetson, člen správní rady a investor ve SpaceX na Facebooku prozradil, že společnost se při této misi poprvé vážně pokusí o záchranu aerodynamických krytů. Během živého přenosu jsme se o tomto experimentu nic nedozvěděli, ale na následné tiskové konferenci Elon Musk oznámil, že pokus o záchranu proběhl a přistání bylo úspěšné. Více v článku o konferenci.
- 32. start Falconu 9
- 3. start z rampy LC-39A
- Vývoj data startu: 22. února → 27. března → 29. března → 30. března → 31. března
Související články
- Před rokem začala éra znovupoužitelných raket
- Jak probíhalo zpracování rakety z mise SES-10 v přístavu
- Fotky a video z přistání SES-10
- Raketa z mise SES-10 se vrací do přístavu
- Ohlédnutí za historickou misí SES-10
- Elon Musk plánuje znovupoužití raket 24 hodin po přistání (a další novinky z tiskové konference o SES-10)
- SpaceX se pokusí o záchranu aerodynamického krytu během mise SES-10
- SES-10: Začátek nové éry kosmonautiky?
- Statický zážeh historické mise SES-10
- SpaceX buduje nové zařízení na renovaci zachráněných stupňů
- SpaceX chce letos znovu použít 6 zachráněných stupňů, renovace trvají 4 měsíce
- Satelit SES-10 je připraven na misi s letěným prvním stupněm
- Jak se to má se statickými zážehy u misí CRS-10 a SES-10?
- Mise, kterou SpaceX definitivně vstoupí do dějin (Kosmonautix.cz)
- Historie přistávání a znovupoužitelnosti
- Proč SpaceX někdy přistává na moři a jindy na pevnině?
- Přehled zachráněných stupňů
Historie mise (časy jsou přibližné)
- 17. 5. 10:28 – Elon Musk na svém Instagramu zveřejnil video ze zachráněného aerodynamického krytu. Doteď jsme měli pouze fotku
- 24. 4. 17:13 – Do galerie níže přidána fotka Země z pohledu aerodynamického krytu z této mise a také video převozu zachráněného stupně z přístavu.
- 9. 4. 02:25 – První stupeň z této mise byl po zpracování v přístavu odvezen do CCAFS. Tímto končí mise SES-10. Pokud jste nesledovali dění okolo prvního stupně v přístavu, sepsal jsem o tom podrobný souhrnný článek.
- 5. 4. 11:06 – Konečně se objevilo video z přistání. Zatím jen na Instagramu, ale nedivil bych se, kdyby SpaceX časem vydalo video o celé misi ve stylu Falcon Has Landed.
- 5. 4. 00:41 – Do galerie jsem přidal fotky z dnešního zpracování prvního stupně v přístavu Port Canaveral.
- 4. 4. 19:38 – Objevily se oficiální fotky přistání prvního stupně na plovoucí plošině. Najdete je dole v galerii nebo na Flickru SpaceX.
- 4. 4. 15:10 – OCISLY spolu se zachráněným stupněm bezpečně dorazila do přístavu a momentálně probíhá zpracování rakety. Fotky z příjezdu najdete například v tomto albu. Další dění můžete sledovat v průběžně aktualizovaném článku.
- 4. 4. 00:21 – Druhá loď GO Quest právě vjíždí do přístavu. Její příjezd a úterní návrat OCISLY můžete sledovat v samostatném článku.
- 3. 4. 16:03 – Loď GO Searcher je zpátky v přístavu a na palubě má zachráněné aerodynamické kryty z mise SES-10. Fotky zde.
- 2. 4. 19:46 – OCISLY by měla dorazit zpět do přístavu v úterý. Veze drahocenný náklad – zachráněný první stupeň č. 21 z této mise.
- 2. 4. 18:54 – Sepsal jsem článek o tom nejdůležitějším z této historické mise.
- 1. 4. 15:04 – Do galerie jsem přidal kopu pěkných nových fotek startu z oficiálního Flickru SpaceX.
- 31. 3. 14:18 – Sepsal jsem shrnutí všech důležitých novinek z tiskové konference. Dozvěděli jsme se například o plánech na opravdu rapidní znovupoužití prvních stupňů, o vylepšeních budoucí verze Falconu 9 a také něco málo o novém robotovi pro zajištění stupňů na ASDS a experimentálním pokusu o záchranu aerodynamického krytu. Více v článku.
- 31. 3. 02:35 – Tisková konference skončila. Elon je štěstím bez sebe a podělil se o spoustu novinek a zajímavých informací. Má velké plány.
- 31. 3. 01:48 – Probíhá tisková konference s Elonem Muskem a Martinem Halliwellem z SES.
- 31. 3. 00:59 – Dobrá orbita a úspěšné vypuštění satelitu SES-10. 100% úspěch pro SpaceX.
- 31. 3. 00:54 – Byl úspěšně proveden druhý zážeh motoru horního stupně.
- 31. 3. 00:44 – Fotka dnešního přistání. Tato raketa dnes odstartovala a přistála již podruhé!
- 31. 3. 00:36 – Úspěšné přistání prvního stupně na OCISLY!
- 31. 3. 00:33 – Proběhl vstupní zážeh prvního stupně.
- 31. 3. 00:31 – Úspěšné oddělení aerodynamického krytu. Proběhne pokus o jeho záchranu?
- 31. 3. 00:29 – Úspěšné oddělení stupňů! První stupeň odvedl svou práci už podruhé! Nyní se vrací na zem, kde se pokusí přistát na mořské plošině OCISLY.
- 31. 3. 00:27 – ZÁŽEH!
Fotky
Videa
Oficiální moderovaný webcast od SpaceX:
Oficiální technický webcast od SpaceX:
Český webcast od Kosmonautix.cz:
Video přistání prvního stupně na OCISLY:
Záznam tiskové konference o SES-10:
Převoz zachráněného stupně z přístavu:
Cesta stupně č. 21 od CRS-8 po SES-10:
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Parádní souhrn, jen tak dál. Ten Liveblog je skvělý, spousta skřípků odjinud, nechal bych to takhle pro příště, jen to chce načítat až do konce. Jsem rád, že tato mise se vydařila na 100%, jen škoda výpadku při přistání na ASDS OCISLY, holt nemůžeme mít všechno, snad se objeví záznam. 🙂
Díky, jsem rád, že se vám živé aktualizace líbily. Pořád ještě tak nějak experimentuji s tím, jak to nejlépe pojmout, takže jsem za každý názor na formát aktualizací vděčný. Akorát nevím, co jste myslel tím “chce to načítat až do konce”.
Jde o tlačítko „Load more“ u 24liveblogu, když chci přečíst všechno od začátku.
Jo takhle. No já plánuju vždy po skončení mise informace z liveblogu přepsat do podobného textového formátu, jaký byl u předchozích misí, aby se to lépe četlo. Zároveň bych pročistil informace, které zpětně nejsou zajímavé. Myslím, že je to dobrý kompromis mezi praktičností liveblogu a dlouhodobějším uchování informací pro zpětné dohledávání.
Petře, tyto stránky děláte perfektně! Díky!!!
Děkuji, snažím se. 🙂
Falcon 9 je zvednut do vertikální polohy na odpalovací rampě 39A.
Stálo by za doplnění, že SES oznámil, že potřebuje 13 hodin na testy satelitu ve vertikální poloze. Takže pokud T-0 -13 hodin raketa stále vertikálně, tak je jasný odklad. 13 hodin je minimum, takže zde je potřeba počítat tak minimálně s tak 15 hodinami a víc, než je k tomu pustí SpaceX. Pravděpodobně vše jde testovat dálkově, takže testy snad mohou probíhat i v poslední hodině, kdy se bude už tankovat raketa.
Tzn. pokud počítáme s časem novám časem v 2:30 AM SELČ, tak zítra (čtvrtek) musí být v 11:30 AM SELČ vertikálně jinak z toho v noci na pátek nic nebude.
Plánoval jsem tuto informaci během dneška zakomponovat do některé z aktualizací, ale myslím, že místo toho teď stačí odcitovat váš skvělý komentář. Díky! 🙂
Myslím, že máte špatně nastavený časovač (podle něj by mělo dojít ke startu o den dříve). 😉
Díky za upozornění. To ta zrádná půlnoc! 🙂 Opraveno.
Aktuální pozice OCISLY ZDE
To je pozice, na kterou se OCISLY před startem přemístí a kde proběhne pokus o přistání. Aktuální pozice je v přístavu. 😉
Je tak díky za opravu a super web.
vitam update u minifota mise 🙂
Byl to nápad jednoho z návštěvníků, takže poděkování patří jemu. Ale souhlasím, že to je užitečné. 🙂
Ahoj, mám dotaz ohledně počtů startů varianty Falcon 9 v1.2. U mise Echostar 23 to byl 11. start této varianty nosiče, který se shoduje, dle popisu výše, s misí SES-10. Jedná se o překlep nebo znovupoužití nosiče se nepřičítá k počtu startů? Díky
Jednalo se o chybu. Už jsem to opravil. Díky za upozornění! 🙂
Ahoj,
je nějaká informace, jestli přistávací nohy budou ty původní nebo nové? Jsou to obecně jednorázovky nebo opakovačky?
Je možné, že už nějaké letěly znovu a ani to nevíme? Do tohohle rizika možná už šli, protože to riziko bylo max pro znovupřistání.
Díky
Ondra
SpaceX se k tomuhle veřejně nevyjádřilo, takže existují jen spekulace. Na Redditu se o tom před časem diskutovalo a výsledkem bylo, že nohy jsou nejspíš pokaždé nové, i když by se teoreticky daly po nějakých těch opravách použít znovu. Pro SpaceX je to tak pravděpodobně jednodušší. Budoucí varianty Falconu budou mít vylepšené nohy (nevíme však, čím přesně se budou lišit), ale nedivil bych se, kdyby byly navrženy pro snadné opakované použití.
Mluvilo se o tom, že další varianta Falconu bude nohy rozevírat mnohem dřív(pravděpodobně těsně po přechodu na podzvukovou rychlost) a to kvůli zpomalení sestupu…
Je to tak. Mluvil o tom Elon Musk, ale už docela dávno, tak nevím, jestli z toho nakonec nesešlo. Ale je možné, že to právě bude součástí změn v rámci Blocku 5.
Podla NASASpaceflight to vyzera tak, ze od RANGE maju povolenie.. takze dufam, ze sa im to toho 27.3. podari (este to moze ovplyvnit pocasie, alebo technicke problemy,.. ale pevne verim ze poletia v ten den. Drzim palce 🙂
Zdroj: https://twitter.com/NASASpaceflight/status/842482961907892224