7. testovací let Starship

Informace Webkamery Články Fotky Videa Aktuálně

Základní informace

  • Datum startu: Leden 2025
  • Startovní okno: Bude upřesněno (Co je to startovní okno)
  • Loď: Starship S33
  • Nosič: Super Heavy B14
  • Cílová dráha: Suborbitální
  • Startovní rampa: Starbase v jižním Texasu, USA
  • Pokus o přistání lodi: Simulované přistání do vody
  • Pokus o přistání nosiče: Zachycení Mechazillou nebo simulované přistání do vody

Podrobnosti a zajímavosti

  • Sedmý start kompletní sestavy lodi Starship (výška 50 metrů, průměr 9 metrů) a rakety Super Heavy (výška 71 metrů, průměr 9 metrů), které jsou vyrobeny z nerezové oceli. Finální verze těchto znovupoužitelných strojů mají umožnit levné cesty na oběžnou dráhu Země, ale také na Měsíc a Mars.
  • Kombinace lodi Starship a nosiče Super Heavy má při startu celkovou hmotnost kolem 5000 tun, z čehož 4500 tun tvoří pohonné látky. Super Heavy obsahuje přibližně 3400 tun paliva a okysličovadla, zatímco Starship ponese dalších 1200 tun těchto pohonných hmot. Přibližně 78 % hmotnosti pohonných látek bude představovat kapalný kyslík, zbytek tvoří kapalný metan. Loď i raketa mají metanovou nádrž umístěnou v horní části a kyslíkovou dole. Navíc obsahují ještě menší nádrže s pohonnými látkami vyhrazenými pro přistávací manévr.
  • Na lodi i raketě byly přítomny také antény pro komunikaci se satelitní sítí Starlink. Jejich použití umožňuje přenos telemetrie a videa i během návratu do atmosféry, kdy vznikající plazma obvykle způsobuje výpadky přenosu.
  • Během prvního integrovaného letu Starship, který se uskutečnil v dubnu 2023, selhalo několik motorů a mise se nedostala do fáze oddělení lodi od nosiče. Během druhého testovacího letu se SpaceX dostalo podstatně dále – byl otestován nový způsob oddělení stupňů a loď následně úspěšně zažehla všechny motory a téměř doletěla na cílovou dráhu. Nosič nakonec selhal nedlouho po oddělení a loď zhruba 5 minut poté. Třetí testovací let byl opět o dost úspěšnější, neboť Super Heavy se po oddělení poprvé dostala do fáze přistávacího zážehu (ale pak došlo k selhání) a loď Starship úspěšně dosáhla cílové dráhy. Díky tomu bylo možné provést několik testů v kosmickém prostoru a poprvé došlo k pokusu o návrat lodi do atmosféry (i když neúspěšně). Čtvrtý testovací let byl téměř kompletně úspěšný, neboť nosič Super Heavy poprvé kontrolovaně přistál do Mexického zálivu a loď Starship pak poprvé přečkala návrat atmosférou (i když s poškozením, kvůli kterému přistála v oceánu o pár kilometrů jinde, než bylo v plánu). Pátý testovací let už byl kompletně úspěšný, neboť loď Starship dokázala díky vylepšenému tepelnému štítu přečkat návrat atmosférou v lepším stavu a pak přistála přesně na cílovém místě. Navíc proběhl první pokus o zachycení nosiče Super Heavy pomocí Mechazilly zpět na rampě a rovnou byl úspěšný. Během šestého testovacího letu došlo k prvnímu restartu Raptoru během volného letu lodi kosmickým prostorem. Loď navíc měla snížený počet destiček tepelného štítu, ale přesto provedla přesné simulované přistání do vody. Zachycení Super Heavy však bylo odvoláno kvůli ztrátě komunikace mezi věží a raketou, a tak došlo pouze k přistání na vodní hladině.
  • Plán této testovací mise by měl být podobný té předchozí. Loď Starship připojená k nosiči Super Heavy odstartuje z rampy v Boca Chica (Starbase) v Texasu a vydá se směrem na východ. Raketa Super Heavy se oddělí necelé tři minuty po startu, provede návrat směrem k pevnině pomocí zpětného zážehu, poté odhodí prstenec pro hot staging a pak se pokusí buď o zachycení Mechazillou, nebo o simulované přistání ve vodách Mexického zálivu pár kilometrů od pobřeží. Starship by mezitím měla dosáhnout cílové suborbitální dráhy a necelou hodinu po startu vstoupí do atmosféry, kde bude znovu prověřen tepelný štít a aerodynamické řízení lodi. Pokud loď průlet atmosférou přežije, pokusí se provést také opětovný zážeh motorů a přistávací manévr s přetočením lodi do svislé polohy před dosednutím do Indického oceánu. Hlavním cílem této mise nejspíš bude ozkoušet správné fungování druhé generace lodi Starship (viz níže).
  • Na této misi poletí dosud nejpokročilejší prototypy Starship S33 a Super Heavy B14.
  • Starship:
    • Starship S33 je první prototyp lodi druhé generace. Oproti svým předchůdcům obsahuje řadu vylepšení. Loď je o jeden ocelový barel vyšší, takže má větší nádrže (ale zato o něco menší nákladový prostor). Dále má upravený tepelný štít, který například na některých místech využívá zmenšené destičky. Úprav se dočkaly také přední klapky, které jsou menší a jinak umístěné než dřívější typ. Loď je nadále vybavena třemi atmosférickými a třemi vakuovými Raptory druhé generace.
    • Díly pro prototyp S33 byly poprvé spatřeny v červenci 2024 a výroba byla dokončena během podzimu téhož roku.
    • Dne 26. října 2024 byla loď převezena do areálu Massey’s kvůli kryogennímu testování. Na přelomu října a listopadu proběhly celkem tři kryozkoušky a zhruba o týden později začala instalace motorů. Statický zážeh je v plánu na prosinec.
  • Super Heavy:
    • Raketa Super Heavy B14 je vybavena celkem 33 atmosférickými Raptory druhé generace. Prototyp je podobný svým předchůdcům, ale nejspíš obsahuje nějaká vylepšení.
    • První díl byl spatřen v únoru 2024 a výroba byla dokončena na podzim téhož roku.
    • Prototyp na začátku října 2024 absolvoval dvě kryogenní zkoušky v areálu Massey’s a následně byl převezen zpět do výrobního areálu kvůli instalaci motorů. Statický zážeh proběhl 9. prosince.
    • Super Heavy po oddělení od lodi Starship provede zpětný zážeh, který raketu nasměruje zpět k pevnině. Zpětný zážeh využívá všech 13 středových motorů, které jsou schopny náklonu o 15 stupňů a tím raketu řídí.
    • Po provedení přistávacího zážehu (nejdříve s 13 motory a později jen se třemi) proběhne další pokus o zachycení přistávající Super Heavy pomocí ramen Mechazilly. Pokud však předtím systémy detekují problém s raketou či rampou, nosič pouze dosedne do vod Mexického zálivu.
  • Vývoj data startu: 2025 → leden 2025

Webkamery

NSF-Starbase

NSF-McGregor

NSF-Florida

Nerdle

Plex

Rover

Rover 2.0

Rover 3

Rocket Ranch

Lab

Sentinel

Sapphire

Související články

Fotky

Super Heavy B14

Starship S33

Mise

Videa

Oficiální animace ilustrující velikost Starship:

Oficiální animace letu Starship na Mars:

Testovací zážeh motoru Raptor 2:

Testovací zážeh vakuového motoru RVac:

Sestřih z výroby a testování Starship ve Starbase:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Bacon

Vážení, je tu další tipovačka. Kdy si myslíte, že dojde k 7. testovacímu letu Starship? Připomínám, že posledně vyhrál “Miki” a start minul o pouhých 32 hodin. Kdo vyhraje teď?

Bacon

Můj tip: 11.1. v 11:01pm SEČ.

Aleš

A pod kterým to bylo článkem? Nemůžu to najít xD

Jinak tipuji 15.1. 16h

miki

tak skusme nedelu vecer, 19.1. o 23:30 sec 🙂
booster to znova zvladne na chopsticks a ziadna kormidlova plutva tentoraz neprehori.

Jan

22.1. 23:38 sec, booster 14 nabourá rampu, spadne na PAD.

Jirka

12.3. 12:34, ani se neodlepí od země a vybouchne.

Vydra.20

17.1. 23:01 🙂 tak snad se teď trefím o něco lépe

Jiří

Kdy poletí Raptory 3?

Jiří

To mi moc nepomohlo, jelikož jsem nikde nečetl o tom, kdy přijde druhá generace boosteru na řadu.
Mluvilo se o Starship, tak jsem očekával, že přijdou na scénu společně.
Prostě počkáme a uvidíme 🙂

Pavel Riedl

Je to síla… není to tak dávno, co jsem se díval na zprohýbané nerezové skruže a v duchu si říkal: “to snad nemyslí vážně.” Njn, nikdy nesázejte proti Elonovi 👍

standa245

Když čtu, kolik tam je paliva, a jaká bude uhlíková stopa, neměla by komise EU zasáhnout a zakázat tu hrůzu ? Když se stará o poloměr banánů, či moravské tvarůžky tak toto by ji nemělo uniknout.

Pavel Riedl

Tak to ti můžu říct naprosto přesně… Boeingy 737, co jsou v provozu, to prolítají za necelé dopoledne.

Vydra.20

Achjo.. vždy se najde někdo kdo napíše blábol tohoto typu.

David

Ja myslim, ze ironie je z toho komentare dost jasna, ne? Nemusite autora hanet 🙂

Plavidlo

To víš. Stává se z nás pomalu také Amerika…

Honza1616

To sice jo, ale je na tom i kus pravdy,
Až bude sestava létat několikrát denně z několika míst na zemi, tak se těch pár raket vyrovná (ne jen pouze 737) všem letadlům 🤣🤣🤣 Greta pukne vztekem🤣