6. testovací let Starship

Informace Webkamery Články Fotky Videa Aktuálně

Základní informace

  • Datum startu: Listopad 2024?
  • Startovní okno: Bude upřesněno (Co je to startovní okno)
  • Loď: Starship S31
  • Nosič: Super Heavy B13
  • Cílová dráha: Bude upřesněna
  • Startovní rampa: Starbase v jižním Texasu, USA
  • Pokus o přistání lodi: Simulované přistání do vody
  • Pokus o přistání nosiče: Zachycení Mechazillou nebo simulované přistání do vody

Podrobnosti a zajímavosti

  • Šestý start kompletní sestavy lodi Starship (výška 50 metrů, průměr 9 metrů) a rakety Super Heavy (výška 71 metrů, průměr 9 metrů), které jsou vyrobeny z nerezové oceli. Finální verze těchto znovupoužitelných strojů mají umožnit levné cesty na oběžnou dráhu Země, ale také na Měsíc a Mars.
  • Kombinace lodi Starship a nosiče Super Heavy má při startu celkovou hmotnost kolem 5000 tun, z čehož 4500 tun tvoří pohonné látky. Super Heavy obsahuje přibližně 3400 tun paliva a okysličovadla, zatímco Starship ponese dalších 1200 tun těchto pohonných hmot. Přibližně 78 % hmotnosti pohonných látek bude představovat kapalný kyslík, zbytek tvoří kapalný metan. Loď i raketa mají metanovou nádrž umístěnou v horní části a kyslíkovou dole. Navíc obsahují ještě menší nádrže s pohonnými látkami vyhrazenými pro přistávací manévr.
  • Na lodi i raketě jsou přítomny také antény pro komunikaci se satelitní sítí Starlink. Jejich použití umožňuje přenos telemetrie a videa i během návratu do atmosféry, kdy vznikající plazma obvykle způsobuje výpadky přenosu.
  • Během prvního integrovaného letu Starship, který se uskutečnil v dubnu 2023, selhalo několik motorů a mise se nedostala do fáze oddělení lodi od nosiče. Během druhého testovacího letu se SpaceX dostalo podstatně dále – byl otestován nový způsob oddělení stupňů a loď následně úspěšně zažehla všechny motory a téměř doletěla na cílovou dráhu. Nosič nakonec selhal nedlouho po oddělení a loď zhruba 5 minut poté. Třetí testovací let byl opět o dost úspěšnější, neboť Super Heavy se po oddělení poprvé dostala do fáze přistávacího zážehu (ale pak došlo k selhání) a loď Starship úspěšně dosáhla cílové dráhy. Díky tomu bylo možné provést několik testů v kosmickém prostoru a poprvé došlo k pokusu o návrat lodi do atmosféry (i když neúspěšně). Čtvrtý testovací let byl téměř kompletně úspěšný, neboť nosič Super Heavy poprvé kontrolovaně přistál do Mexického zálivu a loď Starship pak poprvé přečkala návrat atmosférou (i když s poškozením, kvůli kterému přistála v oceánu o pár kilometrů jinde, než bylo v plánu). Pátý testovací let už byl kompletně úspěšný, neboť loď Starship dokázala díky vylepšenému tepelnému štítu přečkat návrat atmosférou v lepším stavu a pak přistála přesně na cílovém místě. Navíc proběhl první pokus o zachycení nosiče Super Heavy pomocí Mechazilly zpět na rampě a rovnou byl úspěšný.
  • Plán této testovací mise nejspíš bude podobný předchozím testovacím letům, ale zatím to nebylo potvrzeno.
  • Na této misi poletí dosud nejpokročilejší prototypy Starship S31 a Super Heavy B13.
  • Starship:
    • Starship S20 a pozdější prototypy už jsou schopny letů na oběžnou dráhu a jsou vybaveny tepelným štítem a systémem pro oddělení od Super Heavy během letu. Zároveň tyto prototypy už jsou vybaveny nejen třemi atmosférickými Raptory druhé generace, ale také třemi vakuovými motory.
    • Prototyp Starship S31 by měl být velmi podobný svému předchůdci S30, ale nejspíš bude obsahovat i pár vylepšení.
    • První díly Starship S31 byly ve Starbase spatřeny v létě 2023 a prototyp byl dokončen někdy začátkem roku 2024.
    • Loď absolvovala kryogenní tlakovou zkoušku 13. května 2024, avšak došlo při ní ke zkratu a poškození kabeláže. Po opravách byl kryogenní test dvakrát zopakován na začátku července. Následně bylo na loď nainstalováno šest motorů Raptor a 19. září 2024 proběhl statický zážeh všech motorů najednou.
    • S31 je pravděpodobně poslední exemplář Starship první generace, který absolvuje testovací let. Příště by už měla být na řadě Starship S33, která je prvním zástupcem vylepšené druhé generace lodi.
  • Super Heavy:
    • Raketa Super Heavy B13 je vybavena celkem 33 atmosférickými Raptory druhé generace. Prototyp je pravděpodobně velmi podobný svému předchůdci B12, ale obsahuje pár menších vylepšení.
    • Prototyp B13 byl dokončen někdy během jara 2024 a na konci dubna podstoupil kryogenní tlakové zkoušky. Pak následovala instalace motorů a prototyp byl 22. října 2024 převezen na rampu kvůli provedení statického zážehu všech 33 Raptorů najednou.
    • Super Heavy po oddělení od lodi Starship provede zpětný zážeh, který raketu nasměruje zpět k pevnině. Zpětný zážeh využívá všech 13 středových motorů, které jsou schopny náklonu o 15 stupňů a tím raketu řídí.
    • Po provedení přistávacího zážehu (nejdříve s 13 motory a později jen se třemi) raketa buď dosedne do vod Mexického zálivu, nebo proběhne další pokus o zachycení přistávající Super Heavy pomocí ramen Mechazilly.
  • Vývoj data startu: 2024 → listopad 2024

Webkamery

NSF-Starbase

NSF-McGregor

NSF-Florida

Nerdle

Plex

Rover

Rover 2.0

Rocket Ranch

Lab

Sentinel

Sapphire

Související články

Fotky

Super Heavy B13

Starship S31

Mise

Videa

Oficiální animace ilustrující velikost Starship:

Oficiální animace letu Starship na Mars:

Testovací zážeh motoru Raptor 2:

Testovací zážeh vakuového motoru RVac:

Sestřih z výroby a testování Starship ve Starbase:

Statický zážeh Starship S31:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jansa Jaroslav

Při 6.testovací misi bude muset Stárship otestovat brzdící zážeh pro návrat do atmosféry aby mohl při 7.testovacím startu letět na orbit.

duro

Spacex sa pri každom teste snažila posunúť vpred, takže určite nebudú len kopírovať predchádzajúci let. Takže asi najpravdepodobnejšia možnosť.

Bacon

Tak schválně, kdy dojde k 6. testovacímu letu Starship?
A kdo bude nejblíž?

Můj tip: 10.12.2024 ve 14:30 SEČ

Josef

22.11. ve 22:11 SEČ

miki

tak podme, 18.11. o 15:00 sec

Lusyen

22.2.

Vydra20

20.12. 14:18 seč

LZ.

24.12. 17:00 SEČ

Aleš

29.11.

Josef

Tak schválně, jestli budou lety Starship do vesmíru držet exponenciální křivku… 🙂

2023: 2 lety
2024: 4 lety
2025: 8 letů (první Starlink)
2026: 16 letů (první let na Měsíc)
2027: 32 letů (několik letů na Měsíc)
2028: 64 letů (první lety na Mars)
2029: 128 letů (desítky letů na Měsíc)
2030: 256 letů (desítky na letů na Mars)
2035: 1000 letů (stovky letů na Mars)
2040: kolonizace Marsu
….

vencour

Není to pomalý růst? Pokud dotankování potřebuje několik startů?

miki

obludne cisla, co je ale horsie, ze pri rapid reusability uplne v pohode dosiahnutelne, kedze tolko rakiet dokazu vyrobit, uz teraz maju naskladnene. a procesne to s falconmi davno zvladaju.

tajne dufam v prvy let na mars uz v najblizom okne, tusim 26. elon to bude cielit skor tam, aby nebol pod dohladom Zeme.

ciel mesiac ma skor Nasa, takze oni spravia klasicky par letov a koniec na styl iss. vacsia dlhodoba zakladna tam bude urcite neskor nez na marse

LZ.

Já doufám v
2027: 32 letů (několik letů na Měsíc)
2028: 32 letů (první lety na Mars, zprovozněni prvního spinlanch v1.0)
2029: 32 letů (desítky letů na Měsíc,zprovozněni prvního spinlanch v1.5)
2030: 32 letů (desítky na letů na Mars, zprovozněni pěti spinlanch v2.0)
2035: 32 letů (stovky letů na Mars)

Ale zatím to vypadá na čistou utopii. Od testu toho modelu nenapsali ani sms. A výzkum metalického vodíku vypadá, že se zastavil pro nedostatek diamantů. 🙁